Únor na zahradě: Co je třeba připravit na jaro?
Únor je krátkým měsícem a každým týdnem jsme blíž a blíže k jaru. Začátek měsíce se sice nese ještě ve znamení sněhu a také mrazu, ale postupně slunce začíná hřát a zahrada se probouzí k životu. První poslové jara- sněženky nám už také značí, že je čas se v únoru připravit na jarní práce na zahradě.
Regenerace trávníku
Chystáte se letos zakládat nový trávník? Jakmile sejde první sníh, připravte si pro něj terén. Zryjte plochu a zbavte ji kamenů, hrud a všech zbytků plevele nebo kořenů. Nakonec přidejte rašelinu. Zemina by měla být lehce prohnojená a propustná. Pokud trávník už máte, buďte během měsíce února opatrní. Během mrazivých dnů na trávu nešlapejte, mohla by se polámat. V případě, že už nemrzne, je vhodný čas přidat trávníku výživu a poprášit ho prosetým kompostem.
Péče o stromy
Během zimy přečkává na kůře kmenů i silných větví spousta larev škůdců. Ještě než se začnou rozvíjet první listové a květní pupeny, opláchněte kůru postřikem. Okrasné dřeviny, jabloně a hrušně potřebují v tomto čase proklestit, zkrátit dlouhé výhony a zbavit se již uschlých letorostů. Prořezat potřebují i keře jako např. živý plot, ptačí zob, hloh a další listnaté keře. Nechte jen ty, které kvetou časně z jara, což jsou třeba šeříky nebo vistárie. Všechny tyto práce dělejte však jen v bezmrazém a bezvětrném počasí.
Záhony a jejich příprava
Užitkové nebo okrasné záhony se také pomalu připravují na jaro a na sadbu. Jestliže jste zeminu neryli na podzim, udělejte to teď, dokud stihnou ještě vymrznout semena plevele. Zhruba po třech týdnech vyberte kořeny a zbytky rostlin. Po zimě vyčerpaná zemina potřebuje hnojivo a to podle toho, co se kde chystáte pěstovat. Ideální organický hnůj nebo vyzrálý kompost. Na záhony ještě nic nevyséváme , to až na konci března a během dubna. Na pěstování venku je tedy v únoru ještě zima, ale na předpěstování doma nebo ve skleníku už je v tuto dobu nejvyšší čas.
Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.