Umíte rozeznat nadbytek dusíku u pěstovaných rostlin?
Rostliny přijímají dusík ve formě amoniaku či kyseliny dusičné. Je nezbytný pro jejich správný růst a vitalitu. Ovšem mají-li dusíku nadbytek, může to jejich zdravotní stav naopak negativně poznamenat.
S dusíkem je třeba zacházet velmi opatrně, rozhodně nelze používat stejné hnojivo na staré i mladé stromky či zalévat stejně obohacenou vodou zeleninové i ovocné záhony. Ukážeme vám, jak si v dávkování dusíku udělat jednou provždy pořádek.
Dusík ve výživě ovocných stromů
Na podzim se dusíkaté látky stahují z opadávajících listů zpět do dřevnatých částí rostliny. I tady jsou však částečně spotřebovávány, takže na jaře je třeba ovocným dřevinám dodat vydatnou dusíkovou injekci. Čím dřív na jaře se o dodávku dusíku postaráme, tím rychlejší vývoj a listů a vydatnější kvetení můžeme očekávat. V hnojení pokračujeme až do konce července. Poté je rostlině třeba dopřát klid k vyzrání dřevnatých částí a jejich bezchybnému uložení k zimnímu spánku.
Měli byste vědět: potřeba dusíku se s narůstajícím věkem rostliny snižuje. Mladé sazeničky tak potřebují vydatnější hnojení než dospělé stromy. Uděláte-li při dávkování dusíku chybu, dočkáte se bledých, světle zelených listů, a nezdravě vybarvených plodů bez vůně, které se jen obtížně uskladňují. Budete tak vědět, že příští sezónu musíte s výživou o něco ubrat.
Dusík a listová zelenina
Špenát, kapusta nebo třeba zelí patří k zelenině velmi náročné na dusík. Dopřejte jim ho proto v hojné míře během celé vegetační sezóny.
Dusík a kořenová zelenina
Zcela jiná situace nastává u mrkve, petržele a další kořenové zeleniny. Ty vyžadují dusík jen v první polovině svého života. Později by nadbytek této živiny vedl k nesprávnému vyzrávání kořenových částí, jež by později jen těžce odolávaly dlouhodobému uskladnění.
Dusík ve výživě květin
Při pěstování okrasných rostlin se vyplatí množství dusíku spíše omezovat. Dopřejte jim ho na jaře, později už ne. Jinak se sice dočkáte bohatého listového habitatu, květů však bude jen pomálu.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)