Umeboshi švestky: prostředek pro krásnou pokožku
Umeboshi nebo také umeboshi švestky nepatří mezi nejoblíbenější ovoce světa. A to i přes to, že se může jednat o další superpotravinu, vyživující zejména pokožku. Obsahují totiž základní živiny a minerály. Navíc jejich jedinečná sladko-slano-kyselá chuť se skvěle hodí k rýžovým pokrmů, ale také do dezertů (do těch pikantnějších). Umeboshi v japonštině doslovně znamená „solené švestky“. A právě Japonsko je země, kde se tyto plody tradičně používají.
Seznamte se s umeboshi
Ume je název pro odrůdu meruňky (meruňka japonská – Prunus mume), která roste v Japonsku, Číně a Koreji a vypadá spíše jako nadměrná meruňka než fialové švestky, které známe u nás. Ihned po sběru se tyto švestky udí, suší, nakládají, fermentují nebo solí a používají se celý rok jako univerzální přísada. Nakládáním švestek ve slaném nálevu lze ovoce uchovat po celá léta při zachování všech jejich živin a jedinečné chuti. Proces nakládání navíc změkčí i ty nejtvrdší plody.
Sušené umeboshi: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org
Zdravotní přínosy umeboshi
Umeboshi obsahují jen nízké množství cukrů, ale vysoké množství antioxidantů. To z nich činí nejšetrnější plody pro lidskou pokožku vůbec. Velice hojně se používají v čínské, korejské a japonské medicíně, a to již po tisíce let. Dokonce byly použity k léčbě samurajských vojáků. Dodnes jsou používány jako lék na zažívací potíže, únavu a nevolnost – někdy se dokonce považují za přírodní lék na kocovinu, protože pomáhají tělu vyplavovat toxiny v rekordním čase!
Důležitý je obsah kyseliny citronové
Nejlepší ze všeho je, že umeboshi obsahují dostatek kyseliny citronové, která nám pomáhá vstřebávat další potraviny v tenkém střevě vytvořením snadno vstřebatelné minerální soli. Tato minerální sůl zahrnuje železo, hořčík a draslík, což jsou všechny základní živiny pro zdravou funkci a opravu pokožky. Hořčík také hraje klíčovou roli v tom, že nám pomáhá zvládat stresový hormon, kortizol, který může vyvolat zčervenání citlivé pokožky a vyrážky na ní.
Umeocet
U nás je známější umeocet, který vzniká jako vedlejší produkt při nakládání umeboshi. Nejedná se vlastně o ocet, protože není obsažena kyselina octová. Místo ní se v umeoctu nachází kyselina citrónová. Umeocet má výraznou slano-kyselou chuť, takže ho do pokrmů stačí přidat jen málo. Má stejné zdravotní účinky jako samotné švestičky umeboshi. Taktéž se o něm říká, že zpomaluje stárnutí.
Umeboshi: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!