Úlevu od rýmy a bolesti v krku nehledejte pouze v lékárně, ale také doma či na zahradě

salvej

K sychravému a mrazivému období nachlazení a bolest v krku jednoznačně patří. Než se ale vydáte do lékárny a koupíte první preparáty, které vám lékárnice či lékárník poradí, zastavte! Pokud jde převážně o rýmu, kašel či škrábání v krku, můžete sáhnout po medikamentech z parapetu či záhonu. Aby dary přírody zabraly co nejrychleji, užívejte je již v rané fázi nachlazení. 

Na bolení v krku pomohou bylinky

Bolení v krku je většinou prvním příznakem, kdy nám tělo napovídá, že bojuje s viry a bakteriemi. Než se ale rýma či kašel rozjedou, sáhněte po domácím kloktadle. Připravit ho lze z heřmánku, mateřídoušky či šalvěje. 

Z vlastní zkušenosti doporučujeme šalvěj. Nejlépe však tu z vlastní zahrádky či parapetu. Pokud ji nemáte, nevadí, ale rozhodně kupte šalvěj sypanou, nikoli tu v pytlíčkách. Připravte si jednu polévkovou lžíci zvolené byliny a zalijte ji 300 ml vroucí vody. Hrníček přikryjte například dezertním talířkem a obsah nechte alespoň dvacet minut odpočívat. Po uplynulé době bylinku vyjměte, nechte vychladit a několikrát denně kloktejte. 

Tip redakce: Použít můžete také hřebíček, který má silné antibakteriální účinky pomáhající nejen s bakteriemi, ale také se zánětem dásní. Stačí, když hřebíček rozdrtíte a zalijete ho horkou vodou. Nechte jej dvacet minut louhovat a sceďte. Kloktejte průběžně celý den.

Hřebíček
Foto: Pixabay

Když se přidá kašel, rýma i horečka

Pokud vás polapí nepříjemný kašel, ať už suchý či vlhký, sáhněte po cibuli. Stačí ji jen rozkrájet na malé kousky a zalít medem. Medicínu nechte přes noc v zavařovací sklenici a ráno si dopřejte jednu polévkovou lžíci šťávy. Dětem dejte jednu čajovou lžičku. Krásně uvolní průdušky od hlenů a vám se uleví. Navíc cibule s medem chutná přímo výborně. Domácí sirup proti kašli si dopřejte třikrát denně, a to do pěti hodin, poté již ne.

Zázvor
Foto: Pixabay

Na ucpaný nos doporučujeme sáhnout po výluhu z rýmovníku, který budete inhalovat. Na noc doporučujeme nalámat tři lupínky rýmovníku do difuzéru nebo zvlhčovače, který je umístěný na topení. A pokud vás překvapí horečka, doporučujeme zázvorový čaj. Stačí nastrouhat kousek oloupaného zázvoru, přibližně na půl čajové lžičky a přelít jej 300 mililitry vroucí vody. Kořen nechte 10 minut louhovat a sceďte. Taktéž lipový čaj pomáhá snižovat horečku. Pokud však horečka do tří dnů nepřejde, zhoršuje se či neustupuje, navštivte svého ošetřujícího lékaře. 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/nachlazeni-infekce-kasel-prirodni-lecba-byliny-caj-teplota-20200114.html

https://www.mojezdravi.cz/prirodni-medicina/babske-rady-proti-nachlazeni-zvladnete-zimu-bez-leku-2017.html

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)