Udržitelnost a domácí mazlíčci. Jde to dohromady?

pes a kočka

Domácí mazlíčci na nás mají pozitivní vliv snad po všech stránkách, dělají nám společnost, zlepšují naše fyzické i psychické zdraví a postupně se tak staly našimi nejlepšími kamarády a právoplatnými členy rodiny. Každý, kdo chová domácího mazlíčka, má pravděpodobně také bližší vztah k přírodě a životnímu prostředí. Přestože se ukázalo, že chov domácích mazlíčků není tak úplně eko, stačí pár jednoduchých kroků, díky kterým budete k přírodě šetrnější.

Ekologická stopa domácích mazlíčků

Naše mazlíčky milujeme, ale ukazuje se, že péče o ně není tak docela ekologická. Studie naznačují, že pokud by domácí mazlíčci dostali svůj vlastní stát a jejich uhlíková stopa je přirovnávána k větším rodinným autům. To ale neznamená, že bychom se měli našich čtyřnohých přátel vzdát!

Ochrana životního prostředí totiž není pouze o omezení vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší,  ale o celkovém šetrném přístupu k přírodě. A ten mohou aplikovat do každodenní praxe i majitelé domácích zvířat. Často je to opravdu jednoduché – většinou stačí mít na paměti, že to, co není dobré pro vašeho mazlíčka pravděpodobně škodí i přírodě.

 „S rostoucím povědomím o nutnosti ochrany životního prostředí a také s rostoucím zájmem zákazníků o ekologické produkty se výrobci chovatelských potřeb snaží těmto požadavkům vyhovět. Na trhu je dnes tak spousta různých produktů, které jsou šetrné k přírodě svým složením, způsobem výroby nebo využitím recyklovatelných a přírodních materiálů,” říká Tomáš Haškovec, marketingový ředitel chovatelského e-shopu spokojenypes.czspokojenypes.cz.

Dejte přednost kvalitě před kvantitou

Každý se snaží svému pejskovi poskytnout to nejlepší. Je proto přirozené, že chlupáčům chcete pořídit co nejvíce hraček, nebo nových vychytávek. Před každým nákupem se ale zamyslete, jestli danou věc opravdu potřebuje váš chlupáč, nebo mu ji chcete pořídit spíše z rozmaru.  Při výběru hraček a potřeb pro domácí mazlíčky se dívejte na typ a kvalitu materiálu, ze kterých jsou vyrobené. Místo nekvalitních hraček na jedno použití zase raději kupte hračku, kterou pes okamžitě nerozkouše a kočka neroztrhá. Přestože může být investice do kvalitní věci jednorázově vyšší, v konečném důsledku dokonce ušetříte nejen přírodu, ale i peníze za nové levné hračky.

Není žádným překvapením, že plasty mají drtivý dopad na životní prostředí. Při výběru produktů se proto dívejte na to, z jakých materiálů byly vyrobeny a pokud to je jen trochu možné volte ekologičtější alternativy. „Vybírejte produkty z recyklovatelných nebo obnovitelných materiálů. Například značka Beco vyrábí krásné hračky pro psy z recyklovatelných lahví nebo z vláken z rýžových slupek. Vhodným a udržitelným materiálem je také bambus, ze kterého se díky jeho jedinečným vlastnostem vyrábí například obojkyobojky, vodítkavodítka nebo také misky,” vysvětluje marketingový ředitel Spokojeného psa.  Vhodným materiálem pro misky na vodu a jídlo můžete je také klasická keramika či nerez.

Tato ekologická a netoxická hračka je vyrobena z přírodní gumy a rýžových slupek. Je odolná a váš chlupáč ji jen tak nerozkouše. Pro větší zábavu navíc můžete do dutého vnitřku ukrýt oblíbený pamlsek.

pes v příroděFoto: Unsplash

Vyhněte se toxickým produktům

Velký vliv na životní prostředí, ale také na naše domácí prostředí má také volba kosmetiky nebo přípravků na úklid, ty v sobě většinou obsahují spoustu chemikálií a toxických složek, které nejsou zrovna šetrné.

Přestože je s domácími mazlíčky úklid trochu náročnější, i zde existují ekologické alternativy, které vám pomohou vyčistit domácnost a poradí si s nepříjemnými pachy, jako je psí moč, kočkolit nebo jiné typy podestýlek. Vyhnete se tak vdechováním syntetických sloučenin, nepříjemných umělých pachů. Skvělým pomocníkem je ale také jedlá soda, kyselina citronová nebo ocet, které šetrně odstraní všechny nečistoty i nepříjemný zápach.

Obdobně můžete postupovat i při výběru zvířecí kosmetiky. Přírodní kosmetika je šetrnější k přírodě a také k vaší chlupaté lásce. Běžné šampóny jsou často plné chemikálií, které mohou zvířeti způsobit vážné kožní problémy. Čtěte proto etikety a zjistěte si, co daný produkt obsahuje.

Věděli jste, že i v případě antiparazitik můžete sáhnout po produktech, které jsou šetrné k přírodě? K dostání jsou různé přírodní repelenty nebo antiparazitické obojky. Skvělou vychytávkou jsou také ultrazvukové odpuzovačeultrazvukové odpuzovače klíšťat a blech. Odpuzovače vysílají ultrazvukové impulzy odpuzující blechy a klíšťata ale pro lidi ani zvířata nejsou postřehnutelné a nijak rušivé.

Nezapomínejte po svém mazlíčkovi uklízet

Možná se vám to může zdát jako banalita, ale nezapomínejte na úklid psích exkrementů. Pejsků žije v České republice kolem 2 milionů. Umíte si představit, jak by vypadaly ulice měst, kdybychom po svých psech neuklízeli? Místo běžných igelitových sáčků pak můžete zvolit rozložitelné pytlíky na psí exkrementy, které jsou kompostovatelné a velmi rychle se tak rozloží.

Také kočičí podestýlky se vyrábí z různých materiálů, klasickým bentonitem nejspíš nic nezkazíte. Skvělá jsou steliva, která jsou plně biologicky odbouratelná, tudíž je můžete vyhodit i na kompost nebo například spláchnout do záchodu.

Vše se počítá!

Existuje spousta možností, jak snížit svůj dopad na přírodu kolem nás. Většinou postačí se pořádně zamyslet nad svým nákupem a být otevřený novým možnostem. I opravdu jednoduché krůčky, jako je recyklace odpadu nebo darování použitých (nerozbitých) hraček či pelíšků se počítají!

Zdroje info: Autor, spokojenypes.cz, https://newsroom.ucla.edu/releases/the-truth-about-cats-and-dogs-environmental-impact 

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.