Udělejte z listí a posekané trávy báječné hnojivo: Nic složitého
Období podzimu není jen o zábavě na mýtině spolu s drakem, ale také o tom, abyste odvedli kus práce na své zahradě. Všude kolem se může povalovat spadané listí a zahrádkáři přemýšlejí, jak se přimět k tomu, aby se listí efektivně zbavili, a navíc odstranili i posekanou trávu.
V každém případě se vám bude hodit pro založení nebo pro doplnění kompostu, který si jednoduše můžete efektivně vytvořit na vaší vlastní zahradě nebo na dvoře. Zahrady a pozemky se v době sklizně připravují na náročnou zimu. Zelený odpad však nelze pálit, přestože to jednotlivci dělají. Co si tedy počít s trávou a spadaným listím?
Ani nepotřebujete kompostér
Můžete v podstatě jednoduše shrabat zahradu, na které se vám povalují listy a posekaná tráva, na jednu hromadu. Ale nedostatek nápadů může odradit několik pěstitelů, takže zde je tip, jak se zbavit listí a posekané trávy najednou. Nebudete k tomu potřebovat žádné kompostéry ani srovnatelná zařízení. Kompostovací hromadu budete moci efektivně založit i bez nich. Větve, listí nebo rostlinné zbytky budete moci také házet do obrovských zásobníků, které okresy průběžně umisťují na několika místech.
Nesmíte však pálit listí nebo trávu. Obvykle je to nezákonné, protože kouř, který může poškodit nejen oči, navíc poškozuje i dýchací cesty. Proto je vypalování tabu, ale samozřejmě se najdou tací, kteří se o to pokoušejí znovu a znovu, protože nemají jinou možnost, jak se trávy zbavit. Ale výpary, které vdechují, mohou naopak ovlivnit celý váš organismus.
Kompostování v plastových obalech je snadné
Vyplatí se tedy vědět, co se zeleným odpadem dělat. Budete si moci koupit plastové pytle, ve kterých budete efektivně kompostovat odpad a trávu. Nejenže se tak vyhnete pokutám za pálení, ale listí v pytlích ani neuvidíte. Můžete si pořídit organický hnůj, do kterého zahrnete zbytky potravin, jako jsou slupky od banánů, kávová sedlina a další zbytky potravin, které běžně vznikají ve vaší kuchyni.
Balíky jsou v tu chvíli většinou naplněné, protože se budou muset svázat. Udělejte do nich více mezer, aby listy a travní směs měly kyslík. Pytle naplníte zbytky potravy a v případě, že potřebujete kompost připravit rychle, smícháte všechny suroviny. Jednou za měsíc pytel pořádně protřepejte a otočte ho dnem vzhůru. Kompostování bude v tu chvíli pokračovat rovnoměrně.
Zdroje info: zahradkar.cz, pestujem.cz
Náhledové foto: Pixabay
Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.