Jak na uchování vyloupaného česneku
I když se česnek považuje za koření, jedná se silně aromatickou cibulku stroužků, která se blíží cibuli nebo pórku. Používáme ho jako přísadu a dochucovadlo mnoha pokrmů, ale i k léčebným účelům. Česnek si můžeme koupit v supermarketu nebo vypěstovat sami na zahradě. A docílit toho, aby nám česnek vydržel do další sadby? Jedině správným uchováním. Můžeme uskladnit buď česnek čerstvý, nebo rovnou oloupaný. A právě o uchování vyloupaného česneku bude dnešní článek.
Zmrazený česnek
Ať už máte česnek medvědí nebo jakýkoliv jiný, uchování bude stejné a pro uchování česneku v mrazáku to platí dvojnásob. Sice se mnohdy tvrdí, že česnek se mrazit nemá, protože chlad mění strukturu i chuť česneku, ale v případě, že česnek používáte málo nebo prostě zbylo několik stroužků po sezóně, je to skvělá volba konzervace. Česnek se dá zmrazit dvěma způsoby. Prvním způsobem je samozřejmě zmrazení neoloupaných stroužků, které zabalíme do alobalu nebo igelitového sáčku. Stejně tak můžete v igelitovém sáčku či v alobale dát do mrazáku i oloupané stroužky česneku. Podle potřeby si potom z mrazáku vezmete tolik stroužků, kolik budete potřebovat.
Uchování vyloupaného česneku v oleji
Dalším způsobem uchování česneku je naložit ho do oleje. I o tomto způsobu panují dohady, jestli je vhodný či ne. Totiž takto uchovaný česnek v pokojové teplotě je náchylnější k množení bakterií, které mohou způsobit chorobu zvanou botulismus. Každopádně, pokud naložený česnek v oleji uložíte do lednice, nic se nestane. A jak tedy na to? Jednoduše. Oloupejte jednotlivé stroužky česneku a ponořte je do oleje, který si předem připravíte do sklenice nebo plastikové nádoby. Nádobu uzavřete a vložte do lednice nebo rovnou do mrazáku. Lžící pak vytahujeme stroužky podle potřeby. Z česneku a oleje je také možné umixovat pyré. Na jeden díl česneku jsou třeba dva díly oleje, následně rozmixujeme v mixéru. Potom pyré nalijte do mrazuvzdorné nádoby a opět dejte do mrazáku. Olej v mrazáku totiž nezmrzne, takže se směs kdykoliv nabrat lžičkou. Mimochodem, tento způsob je velmi oblíbený u profesionálních kuchařů.
Sušený česnek
I sušení je další snadný způsob, jak uchovávat česnek. Při sušení česnek zmenší svůj objem, takže i větší množství nezabere tolik místa v kuchyni. Při vaření se naopak do česneku vsákne voda a pokrmu dodá tu správnou chuť. Opět jsou dva způsoby. Jaký si vyberete, je na vás, respektive závisí na tom, zda máte elektrickou sušičku či nikoliv. V případě, že máte a chcete v ní česnek usušit, oloupejte nejdříve stroužky česneku a nakrájejte je. Pro sušení vybírejte opravdu jen plné a nepoškozené stroužky. Plátky česneku naskládejte na mřížku sušičky a řiďte se podle pokynů návodu sušičky. Česnek je usušený až tehdy, když je křupavý a křehký. Jestliže sušičku nemáte, můžete česnek usušit v troubě. Rozpůlené stroužky položíte na pečící papír a pečete po dobo asi dvou hodin na 60 °C. Po dvou hodinách snižte teplotu na 45 °C a pečte dál, dokud nebude česnek plně usušený. Ze sušeného česneku si můžete připravit i skvělou česnekovou sůl.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.