Tyto rostliny do ložnice nepatří
Rostliny dýchají, podobně jako to dělají lidé. V noci emitují oxid uhličitý jako reverzní reakci na fotosyntézu a přeměňují oxid uhličitý na kyslík v průběhu dne. Existuje spousta rostlin, které jsou vhodné pro umístění do ložnice, protože pročisťují vzduch. Existují ale také rostliny, které do ložnice rozhodně vhodné nejsou. Které to jsou, se dočtete v tomto článku.
Proč mohou být rostliny nebezpečné?
Všechny rostliny i živočichové na Zemi potřebují dýchat. Dýchání zahrnuje kyslík a potravu vytvořenou během fotosyntézy k produkci využitelné energie. Jedním z vedlejších produktů dýchání je oxid uhličitý. Jinými slovy, dýchání je opakem fotosyntézy. Dýchání nezávisí na světle. Dýchání trvá 24 hodin denně, aby rostliny i zvířata měly dostatek energie k provádění základních funkcí, které je udržují naživu. Během dne ale rostliny uvolňují spoustu kyslíku jako součást fotosyntézy. V noci, kdy nemůže dojít k fotosyntéze, rostliny stále konzumují kyslík, ale nevypouštějí jej zpět do místnosti.
Znamená to tedy, že rostliny soutěží s lidmi o kyslík?
Množství kyslíku, které rostliny v ložnici využívají v noci, je triviální. A ačkoli si někteří lidé skutečně myslí, že je rostliny mohou o kyslík „oloupit“, není to oprávněné.
Které rostliny do ložnice nepatří?
Bohatě kvetoucí a příliš aromatické rostliny mohou rušit váš spánek. A proto do ložnice rozhodně nepatří, jakkoli mohou být krásné. Jedná se například o narcisy, hyacinty, natrhaný šeřík, a také aromatické bylinky. Jejich pyl může u některých způsobit alergické reakce, jejich vůně zase láká hmyz. Dále pak pro lidský organismus není vhodné dýchat plísně – proto své rostliny pravidelně kontrolujte, zda se v jejich zemině netvoří plíseň. Také pokud je zemina rodištěm různých broučků, tak rostlinu z ložnice vyneste.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!