Typy zahradních grilů pod drobnohledem: Nabízí různé vlastnosti
Léto se kvapem blíží a s ním i sezóna grilování. Pokud si ji nechcete nechat ujít ani vy, ale gril ještě nemáte, možné se vám bude hodit stručný přehled základních typ zahradních grilů, mezi kterými si budete při jeho pořizování vybírat. Každý typ má přitom své výhody a nevýhody, takže je dobré si před koupí dostatečně promyslet, co od svého nového grilu očekáváte.
Gril a způsob topení
První a nejzákladnější parametr, podle kterého je možné gril vybírat, je způsob topení (paliva, chcete-li). Základní možnosti jsou tři: plyn, uhlí a elektřina.
Plynový gril
Tento typ grilu funguje na propan-butanovou lahev, která dodává plyn do hořáků pod roštem. Hlavní výhodou je, že plynový gril se rychle rozehřeje a umožňuje snadnou regulaci teploty. Je přitom vhodný pro grilování masa, ryb, zeleniny nebo třeba pizzy. Jeho nevýhodou naopak je, že je poměrně drahý a vyžaduje také pravidelnou výměnu lahví.
Plynové grily se tak hodí pro všechny, kteří využívají grilovací sezónu na maximum a nevadí jim do zařízení trochu investovat. Odměnou jim bude velmi pohodlné grilování, které si maximálně užijí.
Foto: Pixabay
Gril na uhlí
V tomto případě mluvíme o grilech, které fungují na dřevěné uhlí nebo brikety, jež se zapalují pod roštem. Hlavní důvod pro jeho používání je, že právě gril na uhlí dává jídlu onu typickou chuť a vůni s nádechem kouře v tom nejlepším smyslu. Gril na uhlí je proto vhodný především pro grilování masa, klobás nebo špekáčků. Nevýhodou naopak je, že gril na uhlí se pomalu rozehřívá a tvoří hodně popela.
Používání grilu na uhlí vyžaduje určitou základní zkušenost a pokud jí člověk nemá, po nějakou dobu pro něj nebude grilování představovat takovou radost, jakou většina lidí očekává. Na druhou stranu představuje právě tento typ grilu určitý zlatý standard a je považován za nejtypičtější gril. Koneckonců, pro mnohé je právě gril na uhlí tím jediným pravým grilem.
Elektrický gril
V tomto případě gril funguje na elektrickou energii, která ohřívá topnou spirálu pod roštem. Hlavní výhoda je v tomto případě zřejmá: elektrický gril je jednoduchý na použití a čištění. Je vhodný pro grilování zeleniny, sýra nebo ovoce, jeho nevýhodou ale je, že elektrický gril nedosahuje vysokých teplot a nedává jídlu žádnou speciální chuť.
Velikost grilu
Grilů je na trhu celá řada a jeden z parametrů, který je charakterizuje, je jejich velikost. Význam tohoto parametru je zřejmý: velký gril umožní připravovat najednou více porcí. Na druhou stranu, malý gril se dá snadno přenášet a skladovat. Je proto vhodný pro rychlé a jednoduché grilování na cestách nebo na balkoně. Pro ty, kteří grilují spíše příležitostně, jsou malé grily první volbou.
Foto: Pixabay
Další důležité vlastnosti grilů
Máme tedy grily malé a velké, elektrické, plynové či na uhlí. Také ale máme více a méně bezpečné. Bezpečnost grilu se odvíjí od materiálů, ze kterých je vyroben, stejně jako od vlastní konstrukce zajišťující stabilitu, tepelnou izolaci madel nebo zajištění vlastního topeniště.
Grilů je na trhu zkrátka celá řada, stejně jako parametrů, podle nichž je můžeme posuzovat. Jako vždy je proto výběr hledáním optimálního řešení v závislosti na našich možnostech, požadavcích a potřebách. Zajímavé informace o grilech najdete třeba na Okay.cz.
Zdroje info: Autor, Okay.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.