Tymián v bytě i na venkovním záhonku – nechte se překvpait jeho výjimečnými vlastnostmi

Bylinky

Tymián je vytrvalý stálezelený, částečně poléhavý polokeř. V době dospělosti dorůstá výšky 20 až 40 cm. Stonky jsou obsypané drobnými aromatickými lístečky, nejčastěji šedozelené barvy, s podvinutým okraji. Od května až do srpna květenství rozkvétajících bílo-růžových až purpurových drobných kvítků lákají hmyz a motýly. Jeho kompaktní růst ho předurčuje na výsadbu okrajů záhonů.

Pěstitelské podmínky

Výborně se mu daří na slunných stanovištích s lehčí propustnou půdou. Za takových podmínek snese i nízké teploty. Během zimních dní v chladnějších polohách je ho třeba přikrýt chvojím. Rostliny pěstované v nádobách přezimují jen v chráněných prostorách. Neprospívá mu zamokřená a těžká půda, neboť hůře roste a ztrácí vůni. Keříky je třeba hluboko prořezávat na jaře a na podzim po odkvětu, jinak výrazně dřevnatí a snadněji vymrznou. Pravidelným zmlazením podpoříme i tvorbu mladých výhonků.

Využití a sušení

Na kuchyňské využití jsou zajímavé lístky, které jsou nasycené silicemi. Nať sklízíme těsně před kvetením v ranních hodinách. Sušíme ji svázanou do svazků na suchém, teplem, větraném místě bez přímého slunečního světla. Květiny lze použít jako jedlou dekoraci pokrmů. Pro přípravu jídel se používají lístky čerstvé i sušené, případně celé výhonky. Při tymiánu však platí staré známé „méně je někdy více“!

Tymián

Foto: Pixabay

Má skvělou chuť i vůni

Lahodná kořeněná chuť a příjemná vůně se při přípravě jídel dokonale doplňuje například s rozmarýnem. Gurmáni si bez něj neumí představit luštěninová či vaječná jídla či zvěřinu. Je ideální přísadou do polévek a omáček na rajčatovém základě, a také ideální součástí nádivek, zeleninových jídel a salátů. Celé výhonky se mohou dusit či vařit spolu se zeleninou, nakládat do oleje či octa. Při konzumaci těžkých masitých jídel napomáhá trávení a působí proti plynatosti. Tymián s citrónovou vůní se používá při přípravě čajů a jídel z ryb. Čaj pomáhá nejen při stimulaci trávení, ale je také výborným prostředek proti kašli, zánětech hrdla a onemocněních dýchacích cest.

Léčivá síla tymiánu

Největší medicínský význam má všem známá mateřídouška úzkolistá. Ničí plísně a bakterie. Výrazný dezinfekční účinek mají zejména thymol a karvakrol. Výtažky z tymiánu našly využití v parfumerii i kosmetice. Známý prostředek k posílení organismu je tymiánová koupel. Masážní oleje s tymiánem uleví při poruchách činnosti žaludku, dýchání či bolestech hlavy. Sušený tymiánový květ má odpuzující účinek na hmyz, podobně jako levandule.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.pestitelka.cz/tymian/, https://zena.aktualne.cz/tymian-obecny/r~i:wiki:4693/

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)