Tymián: návod na jeho pěstování i sklízení

Tymián

Tymián obecný (Thymus vulgaris) je léčivá rostlina, kterou lidstvo využívá již tisíce let. Tymián můžeme úspěšně pěstovat i na své zahradě. Je to malý keř, který dosahuje výšky až 30 cm. Zpravidla se pěstuje pro léčebné a kulinářské účely. Římští vojáci se koupali v bylinných nálevech z tymiánu, aby získali sílu. Řekové jej užívali jako diuretikum. Ve středověkých klášterech se tymián pěstoval pro univerzální použití.

Podmínky pro pěstování tymiánu

Tymián má rád slunná a teplá stanoviště. Upřednostňuje propustné (a mírně vlhké) půdy bohaté na vápník s pH 5,5–6,5. Příliš podmáčené nebo příliš suché či kyselé půdy mu nesvědčí. Před výsadbou je vhodné půdu promíchat s organickým hnojivem. Tymián obvykle pěstujeme přímým výsevem, který provádíme od dubna do května. Můžete si jej ale předpěstovat také doma, čímž uspíšíte jeho sklizeň.

Tymián

Tymián květ: Foto Pixabay

Pěstování na zahradě

Vzdálenost mezi řádky by měla být 40 cm a hloubka setí 0,5–1 cm. Nejdůležitější ošetření po vzejití je odplevelení a uvolnění půdy. Pokud je příliš sucho, je potřeba tymián zalévat. Nezapomeňte přitom na to, že tymián nemá rád příliš podmáčenou půdu, takže to se zálivkou nepřehánějte. Před nástupem zimy rostliny zakryjte. Tymián pěstovaný v nádobách přemístěte do chladné místnosti.

Sklizeň tymiánu

Tymián používáme v čerstvé i sušené podobě. Jeho sušení je velmi jednoduché, můžete to provést například tak, že několik stonků zavěsíte vzhůru nohama do suché, ale odvětrávané místnosti. Po několika dnech (až se listy začnou drolit na prach), je můžete uzavřít do vzduchotěsné nádoby. Listy tymiánu sbíráme ještě před vykvetením – dobu kvetení můžeme oddálit tak, že zaštipujeme vrcholy rostliny. Rostlinu sklízíme včas – jakmile se blíží období, kdy teploty mohou klesnout pod nulu, už nesklízíme. Rostlina tak bude odolnější vůči zimě.

Tymián: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!