Tymián jako bylinka hrdinů a bojovníků
Fascinuje vás nevšední historie známých bylin? Dnes se podíváme na zoubek tymiánu, který toho má za sebou opravdu hodně. Dnes ho využíváme zejména jako aromatické koření, ovšem původně šlo spíše o léčivou bylinku.
Pochází ze Středomoří, takže nepřekvapí, že jako první si jeho výjimečných vlastností všimli staří Řekové. U nich tymián symbolizoval odvahu a statečnost. Vojákům pak měl před bojem dodávat sílu a nadšení. Středověcí rytíři posunuli jeho význam ještě dál – léčili si totiž svoje rány z šarvátek a bitev právě tymiánem. A vlastně by nás to nemělo překvapovat. Dnes totiž víme, že se tato bylinka může pyšnit antibakteriálním a antivirovým vlastnostmi.
Foto: Pixabay
Léčivé využití tymiánu
Určitě se tedy neomezujte jen na přidávání této bylinky do pokrmů. Uplatní se totiž i pří léčbě respiračních onemocnění. A to zejména u vlhkého kašel, při němž podporuje rozpouštění hlenů a jejich vykašlávání. Při infekcích horních dýchacích cest se pak perfektně využijí i jeho protizánětlivé vlastnosti.
A může pomoci i s imunitou a posílením organismu. Jeho listy totiž obsahují celou řadu účinných látek Jde zejména o:
- vitamín A
- beta-karoten
- draslík
- hořčík
- železo
- vitaminy skupiny B
- vitamin C
- kyselinu listovou
- zinek
- vápník
- fosfor
Díky tomu vám může pomoci i se zažíváním. Pomáhá s trávením těžkých jídel a nejrůznějšími trávicími obtížemi – například s průjmy a to i těmi, vyvolanými virovými činiteli.
Tymián a jeho další použití
Tato bylinka je ceněna pro své intenzivní aroma a mírně nahořklou chuť. V kuchyni proto tymián využíváme zejména jako koření na ryby, drůbež a zvěřinu, ale také na sýry a pokrmy z luštěnin, kde se uplatní i jako pomocní pro jejich lepší trávení. A své místo má samozřejmě i v italské kuchyni, a to zejména v polévkách, těstovinách a pizze.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)