Tuta absoluta: Strašák všech pěstitelů rajčat
Jsou vaše rajčata úplně v pořádku? Pokud ano, můžete být šťastní. Na tradiční plíseň, jež přichází na konci sezony, jsme si již bohužel zvykli. Ostatně psali jsme o ní zde. Co však taková tuta absoluta? Že nevíte, oč se jedná? Možná ji máte na rajčatech taky a nejde vám do hlavy, proč se jim vlastně nedaří. Ve Španělsku přitom tento škůdce dokáže zapříčinit až 50% ztráty pěstitelům rajčat. Podívejme se tedy podrobněji, co je vlastně tuta absoluta, jak rajčatům škodí a jaká je efektivní likvidace tuty absoluty.
Co je tuta absoluta?
Odpověď na tuto otázku je vcelku jednoduchá. Makadlovka tuta absolutna je totiž menší poměrně nenápadný druh motýla, který má svou domovinu v Jižní Americe. Tady patří tradičně k úplně nejmasovějším škůdcům rajčat vůbec. V Evropě jsme se poprvé s tutou absolutou setkali v roce 2006, a to konkrétně ve Španělsku. Jinak byla ovšem zaznamenána také v Súdánu, Maroku anebo Egyptě. Co se týká evropských zemí, pak už měli s tímto škůdcem co dočinění v Portugalsku, Itálii, Francii a dalších státech. V ČR se objevuje především na Moravě.
Co napadá a jak ji poznáme?
Tuta absoluta miluje rostliny z čeledi lilkovitých. Tradičně napadá rajčata, nicméně nepohrdne ani lilkem bramborem anebo klasickým lilkem vejcoplodým. Jinak tento škůdce neodolá ani durmanu obecnému anebo tabáku sivému či lilku černému a dalším podobným rostlinám. Škodí především housenky. Ty se vylíhnou po nakladení vajíček za 4 až 5 dnů. Dospělý motýl má rozpětí křídel v maximu 10 mm. Za rok umí vytvořit až 12 generací, přičemž samička dokáže naklást až 260 vajíček! Napadenou rostlinu poznáme podle okousaných listů a také deformovaných rostlin. Často se v místech napadení nachází ještě houbovité organismy. Na našem ilustračním obrázu je sněť.
Jak na tuto absolutu?
Důležité je nechat přes zimu vymrznout skleníky a fóliovníky. Jinak je třeba sladovat stav rostlin a napadené likvidovat. Jinak se proti ní dá bojovat biologicky. Pomohou kupříkladu vosičky Trichogramma achaeae. Jinak existují lepové destičky, které pomohou. Sáhnout lze i po postřiku. Jmenovat můžeme kupříkladu Lepinox Plus.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.