Túje: Živý plot, nebo vymezení hranic pozemku. Návod na jejich výsadbu
Túje jsou velmi oblíbené dřeviny, které pěstujeme ve formě stromu nebo keře. Hodí se na vytvoření živého plotu nebo rozdělení jednotlivých bloků zahrady. Mohou vám pomoci vytvořit soukromí před zvědavými kolemjdoucími či sousedy. Jejich pěstování a výsadba přitom není nijak náročná, stačí dodržet několik podmínek. V podstatě je zapotřebí věnovat se zejména hnojení a prořezávání a vašim tújím se bude skvěle hodit. Nesmírně záleží ale také na tom, jak, kdy a kde je vysadíte.
Kdy vysadit túje?
Vysazovat túje můžeme v podstatě po celé vegetační období – tedy od jara až do pozdního podzimu. Nejzazším termínem je 6 týdnů před tím, než je obvyklý příchod mrazu, aby se mladé rostlinky zvládly dostatečně dobře zakořenit. Právě díky dobrému kořenovému systému mohou přežít zimu. Jako ideální termín pro výsadbu se obvykle považuje podzim.
Foto: Pixabay
Výběr substrátu
Půda, ve které chcete túje pěstovat, by neměla být písčitá. A to je jediná podmínka. Túje se dokážou přizpůsobit jakékoli půdě, i té méně bohaté, avšak porostou pomaleji. Ideální je dobře propustná a úrodná půda. Vhodné je vybrat pro ně takové místo, které je dostatečně slunné, avšak chráněné před větrem. Pokud zvolíte umístění vhodně, budou vaše túje odolné proti škůdcům i proti chorobám.
Jak na výsadbu?
Jednotlivé rostliny vysazujte asi 50 cm od sebe – pokud mají sloužit jako živý plot, měly byste je sadit také 50 cm od okraje pozemku. Místo okolo tújí je vhodné odplevelit a zbavit trávy – tyto rostliny by pak mohly konkurovat tújím tak, že jim odnímají vodu a živiny. Půdu předem uvolněte a můžete ji obohatit substrátem pro jehličnany. Túje na několik minut namočte, aby byl kořenový bal nasáklý vodou. Mezitím si připravte díry, dvakrát tak hluboké, než je výška kořenového balu.
Péče o rostliny
Jakmile rostliny vysadíte, je vhodné je důkladně zalít. Bohatá zálivka bude důležitá také v následujících několika týdnech. V horkých dnech zalévejte i dvakrát za den – ráno i večer. Je vhodné zalévat ke kořenům, nikoli po jehlicích – zabráníte tak jejich zhnědnutí. Pro udržení vlhkosti a zabránění růstu plevele je vhodné použít mulč, jako je například borová kůra.
Zdroj: https://www.stavebni-vzdelani.cz/jak-spravne-sazet-tuje/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!