Túje v zimě zbavujte sněhu, jinak jim hrozí zkáza
Pěstování tújí je u nás stále poměrně oblíbené. Slouží především jako živý plot. Dokážou totiž vytvořit elegantní a kompaktní bariéru, přes kterou prakticky není vidět. V zimním období ale mohou túje trpět, a to především kvůli přívalům sněhu. Právě velké vrstvy těžkého vodou nasáklého sněhu dokážou túje zdevastovat. I proto je zapotřebí řešit několik preventivních opatření. Co se tedy vyplatí dělat? Nepřestávejte číst, odpovědi naleznete právě v tomto článku.
Oklepávání jako základ
Naše první rada je velmi jednoduchá, nicméně praktická. Túje se vyplatí postupně oklepávat. Nemusíte tak samozřejmě činit v intervalu několika málo minut. Stačí si počkat, až přestane sněžit a prachový sníh jednoduše otřepete. Pokud ovšem počkáte několik dní, nejspíše se potážete se zlou. Sníh na tújích může postupně dát a následně zase zmrznout. Pak už ho neoklepete. Když se o to pokusíte, túje zničíte.
Seříznutí tújí na zimu
Na podzim někteří lidé túje seříznou. Určitě by se mělo jednat o vzrostlejší stromy, které dokážou takovouto změnu vydržet. Mladší tújky by mohly poměrně rychle pomrznout.
Jednotlivé túje lze svázat
Další alternativu představuje svazování jednotlivých tújí. Pokud tak učiníte, pravděpodobnost, že by se pod tíhou velkého množství sněhu mohla některá z nich zlomit, se minimalizuje. Svázat je lze obyčejným pevným provazem, o nijak nákladnou záležitost se rozhodně jednat nebude.
Nevysazovat pod střechou
Víte, v jakých místech túje nejvíce trpí? Ano, samozřejmě, odpověď je logická. Nejhorší stanoviště mají túje pod střechou garáží, hospodářských budov, případně hned u samotného domu. Právě v těchto místech hrozí pád většího množství zmrzlého sněhu, který by mohl váš živý plot zcela eliminovat. S výsadbou si dejte záležet a klidně řadu tújí posuňte z dosahu střechy.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.