Tuhle rostlinu má řada z nás na zahrádce běžně – díky EU však hrozí za její přítomnost půlmilionová pokuta. A není jediná

Stát chce, aby lidé měli hezké zahrady – přispěje jim

Tuhle rostlinu má řada z nás na zahrádce běžně – díky EU však hrozí za její přítomnost půlmilionová pokuta. A není jediná. V poklidné krajině českých zahrad se odehrává tichý boj proti nevítanému vetřelci. Ministerstvo životního prostředí ČR v souladu se směrnicemi Evropské unie nedávno zavedlo přísná legislativní opatření, jejichž cílem je omezit šíření invazních druhů rostlin.

Mezi nimi vyniká bolševník velkolepý, a to nejen pro svůj vzrůst a jedovatou mízu, ale také jako symbol problémů, které invazní flóra představuje.

Když vám na zahradě roste bolševník

Sázky jsou vysoké, neboť za nedodržení předpisů hrozí pokuty až do výše 500 000 Kč. Jde samozřejmě o extrém pro ty, kdo nebudou na odstranění této invazivní rostliny pracovat ani poté, co je upozorní úřady. Ovšem i jeden zanedbaný kout na zahradě vám případě tohoto nevítaného návštěvníka můžete vynést pěknou pokutičku ve výši desítek tisíc Kč. O pozemek je zkrátka zapotřebí se starat – jinak to nepůjde.

Šťáva bolševníku obrovského v sobě navíc obsahuje fototoxické látky, které při kontaktu s pokožkou a vystavení slunečnímu záření mohou způsobit těžké popáleniny a puchýře. Riziko je obzvláště výrazné za teplých a slunečných dnů, kdy koncentrace těchto toxických látek dosahuje maxima. Podproblémy se vás pak mohou držet i dlouhé týdny, takže si rozhodně dejte velký pozor.

Foto: Pixabay

Hrozba křídlatky obrovské

Ale nejde o jediného hříšníka, který by vám mohl udělat průvan v peněžence. Dalším je třeba křídlatka obrovská, původně pocházející z Kavkazu, která se vlivem globalizace dostala i do české krajiny, kde našla příznivé prostředí pro svůj růst a šíření. Tato rostlina, která se vyznačuje impozantní výškou a krásnými listy, se může zpočátku zdát jako majestátní doplněk zahrady. Její krása však skrývá nebezpečnou skutečnost. Dokáže totiž znovu obrazit i z opravdu nepatrného kousku.

I za její „pěstování“ můžete dostat pokutu. Ovšem dozor státu má i výhody – pokud totiž na svém pozemku nějakého takového vetřelce zaznamenáte, můžete požádat o pomoc s jeho likvidací. Ta může být jak finanční, tak i fyzická (na louku vám tak naběhne partička profíků a za jedno odpoledne bude hotovo). Stačí se na vhodné možnosti poptat na obci.

 

Zdroj: https://udalosti247.cz/spotrebitel/mate-na-zahrade-tuto-rostlinu-hrozi-vam-pokuta-az-500-000-kc/, https://chalupari-zahradkari.cz/zajimavosti/s-plevelem-opatrne-hrozi-pokuta-az-30-000-kc/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)