Trubač kořeňující – nádherná a rychlerostoucí popínavka
Jeho květy se podobají trubkám, mohou se pyšnit mnoha nádhernými barvami a svou pestrostí vás potěší od července až do října. Navíc se pěstuje opravdu snadno, takže si s ním poradí i zahrádkář začátečník.
Jeho historie je stejně barvitá jako jeho květy. Původní domovinou je jihovýchod USA. Do Evropy ho přivezli osadníci v 17. století, ovšem pouze do oblasti středomoří. K nám se dostal až mnohem později. V zahradnictví ho seženete pod názvem Campsis radicans.
Chcete si rozmnožit trubač? Je to snadné
Ale vraťme se ještě na chvíli k nevšednímu názvu rostliny. Význam rodového jména jsme si už vysvětlili, ale co druhové? To zase odkazuje na velmi snadné množení, kterým se trubač může chlubit. Stačí mít v okolí někoho, kdo ho pěstuje, a přijdete k nevšední ozdobě zahrady prakticky bez práce. Trubače mohou být rozmnožovány dřevnatými řízky, kořenovými řízky, hřížením a také semeny.
Výsev však příliš nedoporučujeme. Klíčivost není nijak oslňující a pěstované rostliny navíc vykvetou nejdříve po 6-7 letech od setí. Mnohem jednodušší je získání rostliny z řízků nebo hřížení.
Kde trubač kořeňující pěstovat?
Bude mu vyhovovat teplé, chráněné místo (nesnáší totiž zimní větry). Potěšíte ho oporou – klidně se poplazí po plotě, ale i po sloupcích pergoly. Jedinou citlivou části jsou jeho mělké kořeny. Bude se jim hodit vyšší vrstva mulčovací kůry jako ochrana před suchem i mrazem. Nezapomeňte také na hnojení a zkracování nových výhonů na podzim (postačí asi o jednu třetinu).
Může trpět na mšice, takže zasáhněte včas. A pokud nedrží tvar, jaký si právě představujete, bez obav ho k opoře vyvažte. Rozhodně mu to neublíží. Při optimální péči vás jedna rostlina potěší každý rok až čtyřmetrovými přírůstky. Doporučujeme sesadit k sobě několik druhů s různě zbarvenými květy – vypadá to velmi efektně.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)