Trpasličí jehličnany – co na zahradě potřebují?
Na žádné pořádné zahradě nesmí chybět jehličnaté stromy. Jednoduše se pěstují a jsou krásné po celý rok. Pomalu rostoucí trpasličí odrůdy vám navíc příliš místa nezaberou, ani vás za několik let z pozemku nevytlačí. Některé nepřirůstají ani o deset centimetrů za rok.
Trpasličí jehličnany jsou vhodné pro pěstování v zahradě, ale i v relativně těsném prostoru v nádobách, umístěných na balkonech a terasách. Díky různorodosti svých barev a forem dokáží zahradě vetknout jedinečný charakter. Zelené, modravé, žluté nebo dokonce žlutozelené jehlice skvěle doplní prakticky jakoukoliv kompozici.
Jak si vybrat správné trpasličí jehličnany
Při výběru rostlin bereme v úvahu zejména podmínky, převládající v naší zahradě. Zvláštní pozornost věnujeme mrazuvzdornosti a odolnosti proti suchu a mrazivému větru. Některé odrůdy (zejména zahraniční) se našem klimatu nikdy plně nepřizpůsobí a vyžadují na zimu pečlivou ochranu.
Stejně důležitý je i typ půdy. Pokud u nás převládá například ta písečná, musíme sáhnout po jehličnanech, odolných vůči nedostatku vody. Pravidla pro výsadbu miniaturních jehličnanů jsou stejná jako pro pěstování jejich velkých protějšků. Potřebují hlavně kyselý substrát a dostatek slunečního záření. Pěstujeme-li je v kontejnerech, nesmíme zapomínat na jejich pravidelnou závlahu. Ovšem, s výjimkou skutečných bonsají, tu zpravidla nevydrží déle, než čtyři roky. Poté je třeba přemístit je do volné půdy.
Jehličnany, které vás nepřerostou
I dobře pěstování pichlaví trpaslíci rostou pomalu. Roční nárůst nebývá větší než 20 cm, mnohdy nedosahuje ani deseti. Po deseti letech pěstování pak zpravidla dosáhnou své maximální výšky i šířky 3 metrů, poté se jejich růst radikálně omezí. Skvěle vypadají například ve společnosti vřesů a dalších nízkých kyselomilných rostlin.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)