Trpasličí jabloň se vměstná i na tu nejmenší zahradu. Jak by měla vypadat výsadba a péče, aby byla každý rok obsypaná plody
V poslední době je pěstování trpasličích jabloní stál oblíbenější, protože na zahradě nezabírají mnoho místa a z jednoho stromu můžete zároveň nasbírat i poměrně slušnou úrodu. Navzdory vysokým výnosům jsou ovšem jabloně tohoto druhu poměrně náročné na péči. Měli byste se tedy předem seznámit s tím, co potřebují.
Při dodržování všech pravidel výsadby je povoleno sázet stromy do jam ve vzdálenosti nejméně 1,5 metru od sebe. To je na ovocné stromy opravdu málo, ovšem u trpasličích jabloní to bohatě stačí. A jaké jsou další výhody?
Výhody pěstování sloupovitých stromků
U těchto dřevin se často zmiňuje zejména brzké plození. Velmi slušnou úrodu vám dají už 3-5 let po výsadbě sazenic. Plody také dostávají maximum živin, protože strom je nemusí příliš investovat na rozvoj kořenového systému a dřeva. Trpasličí jabloně se nebojí vysoké podzemní vody, která může poničit kořenový systém běžných jabloní. A nevadí jim ani mrazy, protože jejich růst končí brzy v létě.
Foto: Pixabay
Nevýhody trpasličích jabloní
Díky časnému plození ovšem trpasličí alias zakrslé jabloně rychle stárnou. Průměrná doba růstu stromu je od 15 do 20 let, zatímco obvyklé se jabloně dožívají asi 40 let. Nevýhodou je také mělký kořenový systém, který se nachází na povrchu půdy. Před prvními podzimními mrazíky proto musíte kořeny trpasličích jabloní dobře zakrýt. Potřebují také poměrně hodně vody a pravidelné aplikování hnojiv.
A nezapomeňte na to, že se pod zátěží ovoce malý stromek často ohýbá a potřebuje oporu (ta je nutná nejen pro větve, ale i pro kmen. Další nevýhody však pěstování trpasličích jabloní nemá. Pokud vám tedy nepřijdou nepřekonatelné, klidně se do jejich výsadby pusťte.
Zdroj: https://che.manteton.com/kee-a-stromy/15632-trpaslii-odrdy-jablek-doporuene-pro-regiony-ruska.html, https://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/1796-pestovani-trpaslicich-ovocnych-stromku-nektarinka-broskev-hruska-jablon-visen-slivon-a-hnojeni
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)