Trnovník akát – jak a kde ho vysazovat, aby nebyl nebezpečný pro své okolí
V současnosti je trnovník akát (Robinia pseudoacacia) nejrozšířenější introdukovanou dřevinou v ČR. Pochází z Mexika a Severní Ameriky a u nás se na mnoha místech stal až invazivní rostlinou, ohrožující přírodu okolo sebe (příkladem je NP Podyjí).
Ovšem nesmíme zapomínat ani na jeho pozitivní vlastnosti. Koneckonců – i díky nim je u nás tak oblíbený.
Jak nám vlastně prospívá trnovník akát
Mají ho rádi zejména včelaři. Poskytuje totiž dostatek nektaru nejenom včelám, ale i jiným druhům hmyzu. Akátový med pak patří mezi konzumenty k těm nejoblíbenějším Pyšní se skvělou chutí a příjemnou vůní.
To však není všechno. Akát je velmi odolný – nevadí mu zasolená půda, znečištěné prostředí města, ba ani mrazy. S klidem poroste podél chodníků a v parku poskytne kýžený stín mnoha lidem. A během sezóny také vonné květy, které doslova kypí životem.
Foto: Pixabay
Stinné stránky akátu
Možná to nevíte (byť tvar jeho květů dokáže značně napovědět), ale akát patří do čeledi bobovitých (Fabaceae), takže se umí opravdu dobře adaptovat na okolní prostředí. Vytlačuje rostliny okolo sebe a do okolí se šíří velmi agresivně – zejména prostřednictvím výmladků. Je zajímavé, že se mu to daří zejména ve volné krajině. Je-li naopak součástí lesa, téměř do okolí expanduje.
Jak na bezpečnou výsadbu akátu
Z toho plyne i důležité poučení co do výsadby. Pokud se chystáte osázet uzavřený prostor např. uprostřed centra města, nemusíte se akátu bát. Ovšem jeho výsadba v blízkosti volné krajiny nebo dokonce chráněných oblastí by měla být předem pečlivě zvážena. A stojí za zmínku, že druhů trnovníků existuje na světě asi 20, přičemž se některým z nich daří i u nás. Nabídnou podobné vlastnosti jako trnovník akát, ovšem bez oné invazní složky. Jen jednu chybu mají. Jejich květy bohužel nevoní.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)