Tři zapomenuté druhy zeleniny, které dnes považujeme za plevel

Šrucha zelná

Na zahrádce začíná všechno rašit a probouzet se k životu. Ne vždy bychom však měli nechat lákavě vypadající výhonky ladem. Řada z nich je vhodná k okamžité konzumaci. Našemu organismu dokáží po těžké a dlouhé zimě dodat celou řadu vitamínů a minerálů.

Patří sem i takové druhy rostlin, jež naši předci běžně konzumovali, ovšem my je díky jejich neatraktivnímu vzhledu a silné rozpínavosti degradovali na pouhý plevel. Tak co kdybychom ten plevel pro jednou otrhali a snědli, místo toho, abychom ho jednoduše vyhodili na kompost?

Třikrát ano pro jedlé zelené krásky

Našimi dnešními hrdinkami budou šrucha zelná (Portulaca oleracea), řeřicha setá (Lepidium sativum) a potočnice lékařská (Nasturtium officinale). A rozhodně se máte na co těšit.

Řeřicha potoční alias potočnice lékařská příjemně překvapí

I když je její doménou jaro, její šťavnaté a křehké lístky si budou skvěle rozumět i s mrazákem, snadno je tedy uchováte i na „horší časy.“ Chutná jako jemný zelený špenát a stejná je i struktura jejích listů. Může ji tedy použít všude tam, kde baby formu její známější zeleninové sestřičky. Potočnice lékařská (Nasturtium officinale) podporuje trávení a dodává našemu organismu cenné vitamíny a minerály.

Šrucha zelná potěší svou zvláštní chutí

Tato sukulentní rostlina nevypadá na cestičce mezi záhonky nijak zajímavě. Tedy pokud pomineme vysokou schopnost regenerace pošlapaných lodyh, s níž nás mnohdy dokáže udivit. Pokud si ji však natrháte, zaujme vás její jemně kyselá chuť. Aby ne, když je šrucha zelná (Portulaca oleracea) alias portulák plná vitamínu C, a také draslíku, hořčíku, vápníku a omega-3 mastných kyselin.

Řeřicha setá

Foto: Pixabay

Řeřicha setá se uplatní na parapetu i na zahrádce

Jako koření ji používali už staří Římané. Umí podpořit trávení i funkci jater. A nezáleží na tom, zda si u vás řeřicha setá (Lepidium sativum) lebedí ve vatě na okenním parapetu nebo zda se jí zalíbilo přímo na záhonku. Stádium microgreens je výživnější, řeřicha vysetá na záhonu vám zase poskytne výraznější chuť a delší období, během kterého ji můžete sklízet.

Ovšem není to tak úplně pravda. Pokud řeřichu na parapetu postupně citlivě seřezáváte, dokáže obrazit ještě několikrát, a to i ve chvíli, kdy jako první sklidíte mladé děložní lístky. Na záhonku tkví hlavní úskalí jejího pěstování v tom, že se ráda a rychle rozmnožuje semeny. Musíte ji tedy v její expanzi tak trochu hlídat.

A co nám nabídne? Zejména množství vitamínu C. Podporuje trávení a stimuluje metabolismus. A v neposlední řadě pokrm také skvěle dochutí. To by vám ostatně potvrdili už v antice.

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)