Třešně: návod na správně sklízení
Hlavním časem pro sklizeň třešní je konec června či začátek července (existují však také druhy, které jsou zralé dřív). Věděli jste, že třešně byste ze stromu neměli škubat, ale spíše odstříhávat? Není to nutností, pokud pro sklízení použijete trochu citu: při škubání třešní totiž často dochází k tomu, že utrhnete také plodonoše: malé a krátké větvičky. Díky tomu bude příští rok menší úroda. To je právě důvod, proč mnozí doporučují při sklízení použití nůžek.
Kdy sklízet?
Třešně můžete sklízet v momentě, kdy je považujete za zralé. Někdy se hodí například třešně, které už jsou tmavě červené (například pro přípravu třešňového vína), jindy je radši sklízíte o něco dříve. Pokud to jde, sklízejte třešně ráno nebo navečer. V tu dobu by také nemělo svítit slunce – což je ale v červenci bohužel nesplnitelná podmínka. Jde o to, že příliš silné slunce vysušuje již sklizené plody, které se scvrkávají a osychají.
Třešně: Zdroj obrázku Pixabay.com
Se stopkou nebo bez?
Další zásadou je sbírat třešně i se stopkou. Díky tomu z nich nevyteče šťáva a třešně vydrží déle. Pokud objevíte plody nakousané (od červů nebo špačků), můžete je nechat na stromě. Hniloba v jakékoli míře je nežádoucí, všechny (byť jen mírně nahnilé) třešně je potřeba vyhodit. Hniloba se totiž bude šířit, a pokud nestihnete své třešně včas zpracovat, můžete nakonec přijít o mnohem větší množství třešní.
Očištění třešní
Třešně myjte i se stopkami. Pokud víte, že se v nich vyskytují červi, můžete je odstranit. Stačí je namočit ve vodě smíchané s trochou octa (na 1 litr vody dejte maximálně 10 ml octa). Po dvou hodinách vyberte všechny třešně, které vyplavaly na povrch a vyhoďte také červy, kteří by měly plavat na hladině. Před konzumací stačí třešně propláchnout pod tekoucí vodou. Pokud vás třešně nadýmají, povařte je.
Třešně: Zdroj obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!