Touleň ozdobí zahradu, má však i léčivé účinky

Možná její srdčité listy v nejrůznějších barevných varietách také znáte. Touleň srdčitá (Houttuynia cordata) se uplatňuje zejména jako ozdoba zahrady, ovšem pomoci vám může i s léčbou mnoha onemocnění.

Má totiž celou řadu pozitivních účinků: působí protizánětlivě a antibakteriálně, je to silný antioxidant, snižuje hladinu cukru v krvi, posiluje imunitní systém, působí močopudně, pomáhá na záněty spojivek, léčí opary, zesvětluje pleť, pomáhá při kožních onemocněních, pomáhá při léčbě zánětu močového měchýře a stará se o zdraví močových cest. To není krátký seznam na tak nenápadnou rostlinku.

Touleň a její kosmetické působení

Velmi často se s ní můžeme setkat i v kosmetice. Tady si vysloužila označení Bishopova tráva, ještěrčí ocas nebo jednoduše houtýnie. Přidává se do krémů proti vráskám i do sér, která se starají o přirozené vypnutí stárnoucí pokožky. A odvar z ní může zesvětlovat problematická místa na kůži a to včetně pih.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Ovšem uplatní se i jako pomocník při léčbě cukrovky. Snižuje totiž hladinu cukru v krvi. Vyzkoušet můžete čaj z jedné lžíce čerstvé natě, užívaný 2x denně. Ovšem nikdy ne ve spojeni s léky proti diabetu. Dohromady by totiž účinek mohl být příliš silný.

Obklady na opary, hemoroidy i záněty spojivek

Potýkáte se s bakteriálním nebo virovým onemocněním? Touleň si s ním umí poradit. Připravte si odvar ze dvou lžic čerstvé natě a půl litru vody. Doveďte obojí k bodu varu, jakmile odvar začne vřít, odstavte hrnec z plotny a po 15 minutách sceďte. Přikládejte na postižená místa podle potřeby 2-4x denně.

Měli byste vědět: Stonky, listy a oddenky lze použít i při vaření. Obsahuj totiž i mnoho cenných minerálů. Jmenovat bychom měli zejména zinek, železo, hořčík, měď, mangan a draslík.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)