Toulcovka v zimě: Tipy, jak zachránit podchlazenou rostlinu

Toulcovka

Toulcovka je rostlina, která není příliš náročná na pěstování. V zimě vyžaduje trochu více péče, nejde ale o nic nepřekonatelného. V první řadě je třeba říci, že rostlina není mrazuvzdorná. Proto ji nemůžeme přes zimu nechat venku. Už teploty pod 5 °C by se jí mohly stát osudné. Není chybou nechat rostlinu přes léto venku. Naopak, bude vám vděčná. Když ale předpovědi počasí hlásí ochlazení, je třeba ji přenést dovnitř.

Podmínky pro zimní pěstování

Toulcovka nepotřebuje během zimy žádné hnojivo. Ideální jsou teploty mezi 18,5 až 29,5 °C. To jsou běžné teploty, které máme v pokojích. Situaci ale může narušovat fakt, že toulcovka pochází z deštných pralesů Jižní Ameriky. Kromě toho, že je citlivá na nízké teploty, potřebuje toulcovka také poměrně vlhké podmínky. Pozor na průvan – ten rostlině nesvědčí, a proto jí vyberte klidné místo.

ToulcovkaFoto: Pixabay

Péče o toulcovku v zimě

Kromě již zmíněného je třeba omezit také zálivku. Nenechte zeminu vyschnout, ale pozor na přemokření! Vyplatí se zalévat méně, ale v pravidelných intervalech. Půdě bude trvat delší dobu, než vyschne, čímž vlastně docílíte menší frekvence zálivek. Rostlinu postavte na světlé místo, například poblíž okna. S hnojením začněte až na jaře.

Toulcovka a známky podchlazení

Při pobytu při nízkých teplotách, mohou listy toulcovky začít žloutnout. To je situace, která se ještě dá zachránit tím, že toulcovku přeneseme na teplejší místo. Pokud ale byla rostlina vystavena teplotám pod 5 °C, a to po dobu jen několika hodin, může to znamenat, že její listy zčernají. Tady už nebudete čelit pouhému zastavení růstu na několik měsíců. Budete bojovat o život toulcovky. Taková situace se bohužel jen těžko zachraňuje. Tyto známky se mohou vyskytnout tři až pět dní poté, co byla toulcovka vystavena chladu.

Záchrana podchlazené toulcovky

Prvním krokem je přenést toulcovku na vhodné stanoviště (s teplotami mezi 18,5 až 29 °C, bez průvanu, světlé místo). Všechny mrtvé listy odstřihněte, stejně jako ty, na nichž se nachází vlhká a zmačkaná místa. Ta jsou známkou hniloby – mikroby z ní by se mohly rozšiřovat dále. Pro tuto práci používejte ostré nůžky, které jste předem dezinfikovali. Pokud je některý z listů poškozený jen částečně, nechte jej na rostlině. Zelenými částmi rostlina absorbuje sluneční světlo. Najednou nesmíte odstranit více než třetinu listů rostliny (pouze v případě, že jejich stav je vážně hrozný). Chraňte rostlinu před přímým slunečním zářením a nehnojte. Za čas bude produkovat nové listy.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/toulcovka-v-zime-30000112.html

https://thehealthyhouseplant.com/peace-lilies-in-winter-how-to-care-for-your-plant-as-it-gets-colder/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!