Touhle zásadní chybou se u vánočního kaktusu připravujeme o spoustu květů

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus nebo také  Schlumbergera truncata nám během největších svátků v roce dělá společnost už dlouhá desetiletí. Jeho pěstování není těžké, ovšem aby byl opravdu obalený květy, to se povede jen málokdy. Většinou jsme rádi za trochu té červenooranžové případně bílé záplavy, která nás během zimy vítaně potěší.

Není tajemstvím, že se mu nejlépe daří na chladných chodbách a u velkých oken, ovšem vykvete vám i v paneláku – úplně chladné zimování totiž nepotřebuje. Bohatě postačí ložnice nebo málo vytápěná kuchyň (plyn mu nijak nevadí).

Dvě chyby, kvůli kterým se zbytečně připravujeme o květy

Většina z nás chce svému kaktusu ještě před zimou dopřát. Čest výjimkám. Takže pokud si myslíte, že ho ke kvetení „nakopnete“ tím, že ho přesadíte, nenechte se mýlit. Je to přesně naopak. Správný čas pro přesazení je až na konci února, kdy dokvete první poupě. Na podzim přesazujte jen ve stavu nejvyšší nouze (je-li zemina zcela vyplněná kořeny).

Foto: Pixabay

A druhá chyba? V době, kdy tenhle kaktus kvete, potřebuje maximum světla. Ovšem od babiček máme naučeno, že s rostlinou, která má poupata, se zásadně nehýbá. A to je právě chyba. Jakmile začnou rašit, přeneste ho na nejsvětější místo v domě – vadí mu jen přímé sluneční záření na jižním okně.

Na co si ještě dát pozor

Schlumbergera truncata nemá rád příliš studené zimování, teplota v místnosti by nikdy neměla klesnout pod 15 °C (byť starší a otužené rostliny leckdy snesou i 10 °C). Na jaře a v létě ho hnojte, ovšem na podzim už ne. A to ani hnojivem na květy.

V létě ho také pravidelně roste. A do misky nebo na dno květináče nezapomeňte dát drenážní vrstvu. Přemokření totiž tomuhle krasavci škodí ze všeho nejvíce.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)