Tlustice vejčitá: z jedné rostliny můžete získat bezpočet dalších
Tlustice vejčitá (Crassula ovata) je atraktivní rostlina, která potěší zejména vzhledem svých masitých listů. Pokud jste si ji pořídili a zamilovali se do ní, máme pro vás dobrou zprávu. Jednoduchým způsobem můžete z jedné rostliny získat hned několik dalších! Přitom neriskujete zdraví původní rostliny. Říká se jí „rostlina přátelství“, takže proč ji nedarovat lidem, na kterých vám záleží?
Tlustice a její nároky na pěstování
Jedná se o nenáročnou pokojovou rostlinu, kterou může pěstovat i naprostý začátečník. Vyberte pro ni slunečné stanoviště. V zimě je možné přesunout rostlinu do chladnější místnosti, teplota by neměla poklesnout pod 15 °C. Jinak jí vyhovuje teplota 18 až 25 °C. Můžete přidávat hnojivo pro sukulenty podle návodu na obalu. Přesazujte až když je původní nádoba plná kořenů, a to do jen o něco většího květináče (ne větší průměr, než 2 až 3 cm).
Foto: Pexels
Zálivka tlustice
V době vegetačního období zaléváme, když si o to rostlina řekne – udělá to lehce scvrklými listy. V zimě je třeba zálivku silně omezit. Rostlina patří mezi sukulenty, takže méně je opravdu lépe. Je důležité, abyste nepřelili, rostlina nesnese přemokřené prostředí. Vyvarujte se také dotyku vody a listů. Příliš vydatnou zálivku poznáte podle toho, že má rostlina méně pevné listy a přestane růst (takto reaguje i na příliš nízké teploty místnosti). Dále pak spodní listy žloutnou a opadávají.
Množení tlustice
Tlustice je možné množit tím nejjednodušším možným způsobem: řízkováním. Můžete k tomu použít části stonku nebo jednotlivé listy. Stonky můžete získat například z prořezávání, které se provádí během vegetačního období. Díky pravidelnému řezu získáte kompaktnější a hustější rostlinu. Stonky rostliny nemusíte vyhazovat, můžete z nich získat novou rostlinu! Pokud už máte rostlinek dost, podarujte známým nebo nabídněte zdarma komukoliv.
Množení ze stonků
Ať už prořezáváte nebo ne, můžete získat stonek z rostliny. Použijte dezinfikované nůžky, které jsou dostatečně ostré – snížíte tím riziko poškození mateřské rostliny. Odebraný stonek by měl být zdravý, a asi 5 až 7,5 cm dlouhý. Důležité je to, abyste jej odřízli těsně pod uzlem listu. Následující postup je takový:
- Ze spodní části řízku odstraňte listy, nahoře jich několik ponechejte.
- Nechte schnout na vzduchu, dokud rána nezatvrdne. Díky tomu se chráníte proti hnilobě.
- Řízek umístěte do nového květináče s čerstvou zeminou na sukulenty asi 1 cm hluboko.
- Umístěte na teplé a světlé místo (mimo sluneční záření).
- Jemně zalijte ke kořenům, abyste zajistili dostatečnou vlhkost.
- Po několika týdnech se rostlině vyvinou kořeny. To zjistíte jemným zatažením za rostlinu (neprovádějte příliš často).
Zdroje info:
https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-propagate-jade-plants
https://talkingofplants.com/blogs/houseplant-and-succulent-care-and-advice/how-to-care-for-and-propagate-a-crassula-ovata-jade-plant
Foto: Pexels
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!