Tipy a triky pro předpěstování paprik
Období koncem března a začátkem dubna je vhodné pro předpěstování si teplomilné zeleniny, zejména pro papriky. K předpěstování paprik je na výběr mnoho sladkých, ostřejších i kořeninových odrůd. Od dubna na trzích narazíte na sazenice, ale proč si je nevypěstovat i sami? Pěstování paprik je snadné!
Výsev papriky a pěstování
Ze všeho nejdříve semena paprik předkličujeme na filtračním papíru, který je nasycený převařenou vodou. Použijeme buď Petriho misku, nebo plastovou krabičku s víčkem. Do ní vložíme drenážní síťovinu, která bude sloužit jako rošt pro filtrační papír. Po výsevu zavlažíme, ale tak aby semena nebyla pod vodou. Krabičku uzavřeme a uložíme na teplé místo. Můžeme také nechat vyklíčit na buničité vatě a krabičku překrýt pouze folií. Budeme tak mít jasný přehled o klíčení semen. Ty rostliny, které se opožďují v růstu nebo plesniví vyřadíme.
Od pěstební nádobky až po záhon
Naklíčená semena, která mají délku klíčku 15až 20 mm přepícháme za pomoci dlouhé pinzety do předem připravených pěstebních nádobek. Do těchto nádobek pak nasypeme sterilní substrát do výšky 7 cm. Dále přidáme polévkovou lžíci rohoviny a trochu kvasnic. Nakonec promícháme. Do každé takové nádoby zasadíme 2 až 3 rostlinky a zakryjeme fólii. Až rostliny dorostou výšky fólie, tak fólii odstraníme. Sadba skvěle poroste ve vlhkém prostředí obohaceném o oxid uhličitý. Koncem dubna nádoby s paprikami přeneseme do pařeniště nebo pokud možno využijeme pro papriky a jejich pěstování skleník. V polovině května už můžeme pro papriky a další pěstování využít záhon.
Tip na závěr
Pokud rádi zkoušíte něco nového a zakoupíte si ať už chuťově nebo vizuálně zajímavou papriku, můžete si její semínka průběžně uchovávat. Na jaře je pak zkusit vysít. Výsledek asi nebude takový, jako když si vysejete předem upravená semena specializovaných firem, ale alespoň za pokus to stojí a třeba budete mile překvapeni.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.