Tipy pro přesazování orchidejí – a po jejich přesazení
Přesazování rostlin může být vždy rizikové, protože dochází k obnažení jejich kořenů a manipulaci s nimi. Vždy je zapotřebí být dostatečně opatrní, abychom zdraví rostliny ohrozili co nejméně. Nejinak je tomu při přesazování orchidejí. Tyto oblíbené interiérové květiny je zapotřebí přesazovat jednou za dva až tři roky nebo v případě potřeby (škůdci, malý květináč, nemoci apod.). Děláme to tehdy, kdy rostlina nekvete a ani se k tomu nechystá.
Vhodná půda
Orchidej je rostlina, která roste přirozeně na stromech, bez jakékoli půdy. Proto není vhodné ji pěstovat v klasické zemině, ve které pěstujeme ostatní pokojové rostliny. Zvolit bychom měli substrát pro orchideje, který si můžete koupit připravený z jakéhokoli zahradnického centra. Vzhledem k vysoké oblibě těchto květin není problém ji sehnat. Půda se skládá z kůry, která dobře drží vlhkost a umožňuje kořenům přístup ke kyslíku. Někdy může obsahovat další prvky, jako je například speciální mech, který udržuje vlhkost.
Foto: Pixabay
Vhodné květináče
Pěstování orchidejí si velmi usnadníte, pokud použijete ty správné květináče. Pro některé druhy, jako je třeba Phalaenopsis, jsou důležité průhledné květináče, které umožní přístup světla ke kořenům. Kořeny potřebují světlo a není třeba je všechny schovávat do zeminy. Můžete si zakoupit speciální květináče na orchideje, vystačit si ale můžete s jakýmikoli čirými nádobami. Díky průhlednému květináči můžete pravidelně kontrolovat stav kořenů – například to, zda jsou suché a potřebují zálivku.
Zálivka po přesazení
Jakmile své orchideje přesadíte, nechte je chvíli bez zálivky. To rostlině umožní více času, aby si na nové prostředí zvykla. Asi po pěti dnech můžete provést standardní zálivku. Poté už orchideje zaléváme tak často, jak jsme byli zvyklí. Také s hnojením počkáme i několik týdnů po přesazení. Důvodem je to, že nové substráty obvykle obsahují určité množství hnojiva, které jim na tuto dobu postačí. Dobré je aplikovat speciální tyče pro orchideje, které budou sloužit k uchycení budoucích květů. Ideální jsou ty spirálovité.
První kvetení
Po přesazení může chvíli trvat, než rostlina znovu pokvete. V tuto chvíli se totiž soustředí na posílení svých kořenů a tvorbu nových. Buďte trpěliví a jistě se dočkáte nových květů.
Zdroj: https://fajnyogrod.pl/porady/przesadzanie-storczykow-krok-po-kroku-poradnik-praktyczny/
Foto: Freepik
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!