Tipy pro použití slámy jako mulče
Pokud ve své zeleninové zahradě nepoužíváte mulčování, pak si rozhodně práci neusnadňujete. Mulčování pomáhá udržovat vlhkost, takže nemusíte tak často zalévat. Dále pak zastíní semena plevele, který nevyroste, a vy si tak ušetříte práci s vytrháváním plevele. Dalším přínosem mulčování je to, že působí jako kompost: přináší do půdy živiny.
Sláma je jedním z nejlepších materiálů pro mulčování, které můžete použít. Je čistá, lehká a poměrně snadno se rozkládá, čímž dodává rostlinám více toho, co potřebují ke svému růstu.
Sláma jako zahradní mulč
První typ pro použití slámy jako mulče je najít vhodný typ slámy pro zahradní mulčování. Některé slámy mohou být smíchány se senem. Seno má tu nevýhodu, že může obsahovat určitá semena plevele, která si tímto přenesete do své zahrady. Pokud tedy kupujete mulč jako směs slámy a sena, vždy hledejte kvalitního dodavatele, který vám prodá výrobek bez plevele. Velmi dobrá je rýžová sláma, protože zřídka nese semena plevele, ale mulčování pšeničné slámy je pro nás dostupnější a funguje stejně dobře.
Kolik slámy bude zapotřebí?
Použití slámy na vaší zahradě je velice snadné. Balíčky Slámy jsou tak komprimované, že v konečném důsledku budete překvapeni, jak velkou plochu jí zahrnete. Vždy si proto kupte jen jeden balík a až ho rozhodíte, přikupujte si více. Balík si rozložte na jednom konci zahrady a postupujte směrem dovnitř v jedné řadě. To vám může pomoci odhadnout, kolik slámy budete ve skutečnosti potřebovat.
V jaké vrstvě mulčovat?
Slámu skládejte ve vrstvě 7,5 až 15 cm mezi řádky a mezi rostlinami v každém řádku. Sláma by se neměla přímo dotýkat listů a stonků rostlin, které pěstujete, protože byste tak mohli podpořit růst hub ve své zahradě. Sláma bude působit jako kompost poměrně rychle. Po šesti týdnech tedy zkontrolujte hloubku vrstvy mezi rostlinami. Během nejteplejší části léta počítejte s tím, že budete muset vrstvu postupně doplňovat mnohem častěji.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!