Tipy pro pěstování petunií
Rádi byste se letos pochlubili svým sousedům bohatou násadou květů a chtěli byste se pojistit po všech stránkách? Co se přímo při pěstování petúnií osvědčilo jiným zahrádkářům a na co si dát pozor? Některé body vás možná doopravdy překvapí.
Slunce (ale ne příliš), žádný déšť, vyrovnaná zálivka,správné hnojení, ochrana před větrem – tak by se daly všechny zásady úspěšného pěstování petúnií jednoduše shrnout. Připadá vám to složité? Ale vůbec ne.
Květináč a zemina jako základ úspěchu
Předem si řekněme, že máte-li tu možnost, sáhněte po květináčích samozavlažovacích. Petúnie sice přísušky tolerují, ovšem už i jeden jediný je může oslabit natolik, že je velmi brzy napadnou škůdci nebo choroby. Volte i správný substrát, jeho pH by se mělo pohybovat mezi 6-6,5. A nezapomeňte ani na důkladně hnojení. Petúnie potřebují zejména vápník a hořčík a to nejlépe v tekuté formě ve hnojení smíchaném se zálivkou. Frekvence 1x za 14 bude dostačující.
Foto: Pixabay
Petúnie chraňte před silným sluncem i větrem
Můžete-li tyhle krásky pěstovat pod stříškou, uděláte pro ně úplně to nejlepší, co můžete. Ovšem hrozí-li několik dnů po sobě silný vítr, bude lepší schovat truhlíky dovnitř – pro všechny případy, petúnie jsou totiž velmi křehké. Ještě větším nebezpečím je vytrvalý déšť zkrápějící květy. I před ním rostlinky ochraňte.
Jak je to s otrháváním starých květů?
Jiným zahradnickým doporučením pro pěstování balkonovek se však petúnie úspěšně vymykají. Jde zejména o tolik diskutované odstraňovaní zvadlých květů. Nemáte-li čas, budou pro vás tyto ozdoby balkónů ideálem. Mají totiž skvělou samočistící schopnost a starých květů se rychle zbavují. Jejich vzhled tak není nijak narušen a vám tím ušetří práci. Stejně tak není třeba ani tvarování řezem. Jednoduše si užívejte jejich převislou nádheru až do prvních podzimních mrazíků.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)