Tipy pro pěstování dýní, díky nimž si budete moci užít opravdu maximální úrodu. Vyroste vám i ta modrá

Tipy pro pěstování dýní, díky nimž si budete moci užít opravdu maximální úrodu: Dýně nejsou ve střední Evropě tak úplně typické, přesto vám některé jejich druhy vyrostou i v našich podmínkách. A vařit z domácích dýní je jedna velká radost, třeba lahodný dýňový krém připravíte za pár minut a skvěle vás zasytí. Kromě toho i k nám postupně proniká americký svátek Halloween, který se bez vydlabaných dýní ve tvaru šklebících se obličejů neobejde. Jak dýně vypěstovat, to vám prozradíme v našem dnešním článku.

Vyberte si tu správnou odrůdu

Dýní existuje několik stovek odrůd, které se od sebe vizuálně a chuťově dost liší. Vy byste si však měli vybírat semena k pěstování hlavně podle podmínek, ve kterých budete dýni pěstovat, a na chuť se zaměřit až ve druhé řadě. V českých podmínkách vám vyroste například cuketa, která se také řadí mezi dýně. Kromě toho jsou tu vhodné podmínky pro pěstování těchto odrůd:

  • Máslová dýně
  • Muškátová dýně
  • Dýně Hokkaido (tu lze sehnat v atraktivní modré variantě)
  • Dýně Uchiki Kuri

S výběrem správné odrůdy dýně vám poradí personál v každém zahradnictví či hobby marketu.

A dejte pozor na výsev či výsadbu. Dodržujte správnou vzdálenost mezi rostlinami, abyste jim poskytli dostatek prostoru pro růst a pro dostatečnou cirkulaci vzduchu. Vzdálenost se liší v závislosti na konkrétní odrůdě, takže se poraďte s informacemi uvedenými na sáčku semen.

Foto: Pixabay

Hodně sluníčka a vláhy

Dýně obecně potřebují hodně sluníčka, zejména pokud chcete, aby vám pořádně narostly. Některé druhy bude lepší pěstovat ve skleníku ( například ty s delším vegetačním obdobím), řada jiných ale nepohrdne ani slunným koutem vaší zahrady. Dýně také potřebují dostatek vláhy, ale nesmí se přelít. Právě nebezpečí přelití u nich od začínajících pěstitelů hrozí poměrně často, protože zejména přes léto mohou jejich listy vypadat, jako když usychají, i když rostlina má dost vláhy. V běžných podmínkách byste dýně měli zalévat jednou až dvakrát týdně.

Pamatujte však na to, že přemokření půdy může vést k hnilobě kořenů a dalším problémům. Doporučuje se zalévat dýně hloubkově, aby se kořeny dobře napojily, a půda byla zároveň mírně vlhká.

Přírodní hnojiva pro dýně

Protože dýňové plody jsou obrovské, často větší než vodní meloun, rostlina potřebuje hodně živin. I na té nejplodnější půdě je proto dobré dýně přihnojovat. Nejlepší jsou přírodní hnojiva, protože dýni přeci jen pěstujeme, abychom ji mohli sníst. Kromě domácího kompostu se hodí hnojiva, která používáte na rajčata a další zeleninu.

 

Zdroj: https://zahrada.bydleniprokazdeho.cz/zelenina/Dyne/, https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/729-kde-a-jak-pestovat-dyni, https://shop.culinabotanica.cz/rady-tipy/maly-pruvodce-pestovanim-dyni/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)