Tipy pro efektivní zalévání dešťovkou

Dešťovka

Znáte nejpřirozenější nápoj pro vaše rostliny? Ano, samozřejmě, jedná se o dešťovou vodu. Pro jakékoli rostliny je optimální, a to i pro ty, které jsou kyselomilné. Dešťová voda je typická tím, že neobsahuje vápník. A co víc, nezaplatíte za ni ani korunu! Jen je zapotřebí ji využívat co možná nejefektivněji. My jsme si pro vás připravili hned několik tipů, jež se týkají právě zalévání dešťovou vodou. Třeba se vám i díky nim podaří dojít k efektivní úspoře.

Přímo z podzemní nádrže nezalévejte

Podzemní nádrže jsou vynikající v tom, že dokážou ušetřit velkou porci prostoru. Voda je v nich ale chladná a zalévání může rostlinám způsobit nepříjemný šok. Pokud tedy budete zalévat odpoledne, spíše večer. V časných ranních hodinách tuto vodu používat lze. Optimální je přečerpání vody do nadzemní nádrže, případně bečky. Bohatě postačí, když nadzemní nádoba pojme zalévací dávku na jeden den.

Barel na vodu

Automatické systémy

Nadzemní nádrže mohou být hodně zajímavé. Fantazii se meze nekladou. Bez problémů je můžete klidně schovat za nějaké konstrukce s popínavými rostlinami. Alternativ je hodně. Výborné je napojení těchto nádrží na automatickou závlahu. Stačí jenom obstarat a napojit čidla. Časovač spojený s rozvody na kapkovou závlahu určitě stojí za to. Pro zeleninu ideální záležitost. Trvalky i dřeviny stejně budete muset zalévat klasicky. Pokud máte zahradu jako místo seberealizace a potřebujete pohyb, klidně si dejte nádrže na podstavce a samospádem pouštějte vodu do konví nebo přímo hadicí na záhon.

Kapková závlaha

Několik tipů pro minimalizaci spotřeby vody

Zalévejte ráno a večer, odpařování se tak minimalizuje. Půda by měla obsahovat co nejvyšší procento humusu. Používejte organické hnojení. Voda se bude lépe uchovávat. Zálivka by měla být větší, a to v delším intervalu. Voda se dokáže dostat hlouběji až ke kořenům. Volné plochy mezi rostlinami opatřete mulčem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.