Tipy na živý plot: Zimostráz, neboli buxus
Jednou z vůbec nejoblíbenějších okrasných dřevin je zimostráz. Jestliže se i vy rozhodujete pro živý plot anebo jiné solitéry ve vaší zahradě, pak není od věci přečíst si o zimostrázu některé základní informace, které mohou stoprocentně pomoct při jeho pěstování. My se v následujících řádcích soustředíme na pěstování zimostrázu mnohem podrobněji a poukážeme na to, jaká pravidla je zapotřebí dodržovat, abyste měli doma opravdu hezké rostliny se vším všudy.
Stanoviště volte dle půdy
Je jasné, že stanoviště budete pro zimostráz vybírat podle toho, kde potřebujete živý plot mít. Pravda je ale taková, že si kvalitní podloží stoprocentně zaslouží. Optimální jsou hlinité a vápenité půdy. Stačit by ale měl i písčitý podklad. Pokud do něj zapracujete čas od času kvalitní kompost, můžete se těšit na skvělé vzrostlé keře. Z pohledu světla patří zimostráz mezi velmi tolerantní rostliny. Daří se mu jak u zdí ve stínu, tak i na sluníčku třeba u klasického drátěného plotu.
Olemujte si stylově záhony
Jestliže nechcete používat na olemování záhonů levný plast, anebo klasické dřevěné palisády, které vypadají také fádně, postačí vám zasadit právě na těchto místech zimostráz. Rostliny koupíte přímo v sadbovačích, popřípadě v menších svazcích. Na jaře je vysadíte po posledních mrazech. Před výsadbu ale určitě sazeničky dejte na hodinu do vody. Při vysazování nezapomínejte ani na kompost, který si určitě zaslouží! Po zasazení rostliny pomocí zahradnických nůžek zkraťte o třetinu.
Odrůdu vybírejte dle účelu použití
Jestliže jste se pro zimostráz rozhodli, měli byste vybírat odrůdu dle místa využití. Zimostráz obecný má několik kultivarů, mezi které se řadí třeba Rotundifolia pro vyšší živé ploty. Pro nižší keříky postačí kupříkladu Blauer Heinz. Pro různé tvary a sochy z živého plotu je ideální Green Gem. Odrůd je ale mnohem více a stačí si pouze přečíst informace na jejich obalu, popřípadě se poradit s prodejcem.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.