Tipy na jedlé houby, jež aktuálně rostou
Současné počasí připravilo ideální podmínky pro růst hub. Pokud máte svoje oblíbené místo nebo jste dostali tip, rozhodně na houby vyrazte: s prázdnou rozhodně neodejdete. Právě teď nastává oblíbená houbařská sezóna. Dostupných je spousta druhů hub, navíc ve velkém množství. Proto popadněte košík a houbařský nožík a vyrazte do nejbližších lesů!
Bedly
Bedly jsou velice chutnými houbami, oblíbené jsou zejména pro svou velikost. Navíc jsou v přírodě většinou dobře viditelné, protože jsou bělavé a vysoké. Avšak pozor, ne všechny druhy jsou jedlé! Také některé druhy bedel, které jsou označovány jako jedlé (například bedla červenající) může u citlivějších jedinců vyvolat alergické reakce, které jsou velmi podobné příznakům otravy. Sbírejte tedy pouze jen takové druhy bedel, které bezpečně znáte. Mezi nejoblíbenější patří například bedla vysoká, která může mít klobouček v průměru až 30 cm velký.
Bedla: Foto Radek Štěpán
Čirůvky
Také houba čirůvka je v lesech v současnosti dostupná. I zde je zapotřebí dát pozor, protože některé druhy jsou nejedlé. Tak například čirůvka oranžová může svou barvou tak trochu připomínat lišky, i když je o něco více do oranžové. Klobouk je 5 až 12 cm široký, za vlhka se na něm vytváří kapičky vody. Tato houba není nebezpečná, je ale velmi hořká. Oproti tomu čirůvka špinavá navzdory svému názvu jedlá je a nabízí také zdraví prospěšné vlastnosti. Je šedofialové nebo hnědofialová a klobouk je hladký. Je snadné zaměnit ji s jedovatou helmovkou, jejíž okraj klobouku je ale rýhovaný.
Holubinky
Těmto houbám se velmi často vyhýbáme, protože jen opravdu zkušení houbaři jsou schopni odlišit jedovaté druhy hub. Holubinky jsou si totiž velice podobné v rámci nejedlých i prudce jedovatých hub. Mezi ty jedlé a velice chutné patří holubinka jahodová (se zářivě červeným kloboučkem), holubinka namodralá či nazelenalá. Velmi dobrá je také holubinka černající. Naopak nejedlou je holubinka vrhavka.
Holubinka nazelenalá: Foto Radek Štěpán
Hřib borový
Pod buky nebo lesní borovicí se nachází tato velice chutná houba. Jedná se ale o chráněnou houbu, kterou bychom neměli sbírat. Velice se podobá další jedlé houbě: hřibu smrkovému.
Hřib smrkový
Tento druh si můžeme splést většinou jen s jinými jedlými druhy, takže jeho sběr není nebezpečný. při řezu nemění barvu a jeho klobouk je hladký. Dalšími velice oblíbenými jsou hřib dubový, hřib hnědý nebo například hřib žlutomasý.
Hřib smrkový: Foto Pixabay
Klouzek
Klouzek zahrnuje skupinu takových hub, jako je klouzek obecný (který je typický svým hnědavým „slizkým“ kloboučkem), klouzek bílý, sličný, žíhaný i zrnitý – všechno to jsou jedlé houby.
Klouzek sličný: Foto Radek Štěpán
Kotrč kadeřavý
Pokud narazíte na tuto kadeřavou krásku, jásejte! Jedná se o velice chutnou jedlou houbu. Nevyskytuje se příliš často, obvykle v oblasti živých i odumřelých jehličnanů.
Liška obecná
Tato houba je typická svým žlutooranžovým zbarvením a upotřebením zejména v polévkách a omáčkách. Je to velice chutná houba, která roste většinou ve skupinách v jehličnatých i listnatých lesích. Obvyklým místem jejího výskytu je pod smrky, buky, břízami a borovicemi.
Liška obecná: Foto Radek Štěpán
Zapomenout nelze ani na muchomůrka růžovku. Masáků jsou aktuálně plné lesy. Přidáváme závěrem i foto.
Muchomůrka růžovka: Foto Radek Štěpán
Zdroj: https://houby.naturatlas.cz/houby-rostouci-srpen
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!