Tipy na domácí bylinky, které se budou vždycky hodit
Jestli něco dodá jídlům výjimečnou a nezaměnitelnou chuť, pak jsou to kromě koření bylinky. Přidáním bylinky do jídla dosáhnete vždy lepšího gurmánského zážitku. Proto je dobré mít pár bylinek vždy po ruce. A není nad to mít bylinky hezky čerstvé. S přicházející jarní a letní sezónou je načase si některé zasadit. Dají se snadno vypěstovat doma a můžete je mít v kuchyni v květináči nebo, pokud máte u domu zahrádku, je vždy lepší, zasadit je přímo do země.
Tymián, rozmarýn a šalvěj
Nejenže jsou velmi užitečné při vaření, vypadají také dobře v zahradě jako okrasné keříky. Zpříjemní ale i každý interiér kuchyně třeba v květináči na poličce. V české kuchyni je sice šalvěj poněkud opomíjenou bylinou, hodí se však skoro ke všem masovým pokrmům. Bývá také součástí provensálských bylinek a dá se použít i do pomazánek. Šalvěj rozhodně vyzkoušejte. Rozmarýn je dobré pěstovat na místech s dostatkem slunce a svědčí mu spíše suchá půda. Kromě masových jídel nebo bylinkového másla je rozmarýn výborný v kombinaci s pečenými bramborami.Výbornou chuť a nezaměnitelné aroma přidají masovým marinádám lístky tymiánu. Výborný je také k rybě.
Tymián: Foto Pixabay
Koriandr, petržel, kopr a máta
Koriandr je bylina typická hlavně v mexických jídlech. Používá se také u asijských pokrmů, výborně se hodí do rajčatového salátu nebo při přípravě avokádového guacamole. Ze všech bylinek je v české kuchyni nejoblíbenější a nejčastěji používaná petržel. Petržel přidávejte do polévek a bramborové kaše, hodí se i do salátu nebo jen prostě na chleba s pomazánkou. Jako dekorace chlebíčků je výborná petržel kudrnka. Klasikou české kuchyně je kopr. Kromě koprové omáčky a kulajdy je taky výbornou příměsí do jogurtových dipů. Do osvěžujících letních nápojů je výborné přidat lístky voňavé máty. Ta se hodí taky ke zmrzlině, ale výborná je i v salátech.
Máta: Foto Pixabay
Bazalka
Královnou všech bylinek je ale bazalka. Typická pro Itálii a italské pokrmy jako je pizza nebo špagety. Bazalku ovšem můžete použít téměř na cokoliv a nikdy tím nic nezkazíte. Důležité je se o bazalku dobře starat. Zalévá se zespodu a lístky se zastřihávají, aby byla rostlinka hustá a košatá.
Zdroje info: https://www.bylinky.eu
http://www.bylinky.info/rubrika/clanky-o-bylinkach
Bazalka: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.