Tipy k pěstování čemeřice
Když kvete keř uprostřed zimy, vypadá to úchvatně. Pokud chcete takovéto scenérie dosáhnout na vaší zahradě, vyplatí se čemeřice. Ta to krásná rostlina pocházející původně z oblastí jižní a východní Evropy jsou ceněné hlavně pro poměrně unikátní dobu svého kvetení. Tuhé, poměrně tmavě zelené listy má řapíkaté a po okrajích jsou patrné zoubky. Rostou v trsech, takže květů můžete mít poměrně velké množství. My se v následujícím článku budeme soustředit především na pěstování čemeřice, a to od A až po Z.
Stanoviště a péče o čemeřici
Již na počátku je třeba si dát pozor na umístění rostliny čemeřice. Ta si totiž vyžaduje polohu v polostínu, nebo dokonce přímo ve stínu. Příliš velké množství slunečních paprsků by jí mohlo značně uškodit. Důležitá je i půda, jež musí obsahovat spousty humusu. Bez živin se čemeřice k světu mít nebude. Optimální jsou i vcelku vlhké půdy. Pěstování čemeřice není náročné, nicméně myslet byste měli zejména na pravidelnou zálivku a také na postupné odstříhávání již uvadlých květů. V neposlední řadě je vhodné rostlinu čas od času přihnojit.
Množení čemeřice a škůdci
Čemeřice černá a i mnohé další kultivary se rozmnožují za pomocí semínek anebo dělením v jarních měsících. Z chorob a škůdců vybíráme zejména padlí, které je velmi nepříjemné a může celou rostlinu zničit. Dále se jedná o plíseň šedou označovanou jako botryotiniová skvrnitost. V určitých případech se můžeme setkat také s fuzariózou.
Nejznámější kultivary čemeřice
Vybírat si můžete ze spousty nejrůznějších kultivarů čemeřice. My vybíráme některé z nich.
Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus)
– má listy ve tvaru zvonku
– kvete od února do dubna
– dosahuje výšky okolo 30 cm
Helleborus atrorubens
– má původ v jižní Evropě
– krásné fialové kvítky
– kvete od února do dubna
– výška od 20 do 30 cm
Čemeřice černá (Helleborus niger)
– vytrvalé listy
– bílé květy mající tendenci zelenat v odkvětu
– výška 30 až 40 cm
– kvete i v lednu v případě mírné zimy
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.