Tipy, jak zabránit odfouknutí mulče
Mulčování je skvělým způsobem, jak ochránit své rostliny před zimou, před vysycháním nebo nadměrným růstem plevelu. Bohužel, některé tipy mulče jsou ale natolik lehké, že je může silnější vítr odfouknout. To znamená nechtěný nepořádek, ale samozřejmě také úbytek mulčovací vrstvy, což vede ke zbytečnému plýtvání. Existují speciální prostředky, jak tomuto zabránit, jako jsou speciální ochranné přikrývky, obruby, zábrany proti větru nebo dokonce speciální lepidlo na mulč.
Těžší druhy mulče
Situaci můžete vyřešit použitím těžšího mulče, jako je drcený beton, kamínky nebo větší dřevěné štěpky. Je samozřejmé, že těžší druhy mulče nebudou do půdy produkovat živiny svým rozkladem, jako to udělá například rozkládající se sláma. Existují i speciální syntetické mulče, které jsou dostatečně těžké. Ani tyto druhy mulče ale nepřidávají živiny do půdy, protože se také nerozkládají. Jako nejideálnější se proto jeví dřevní štěpka, která ale musí být dostatečně velká, aby ji vítr neodnesl.
Mulčovací síť
Další možností je použití speciální sítě. Ta se položí na jakýkoli druh mulče, u kterého hrozí, že by mohlo dojít k jeho odfouknutí. Síť zajistí, že mulč bude na svém místě, a přece bude zajištěno jeho odvětrávání a dobrá vlhkost. Obvykle se vyrábí z kokosových vláken nebo jiných anorganických materiálů.
Foto: Pixabay
Namáčení mulče
Pokud váš mulč nasaje vodu, bude těžší, a tudíž existuje menší pravděpodobnost, že jej odfoukne vítr. Mulč bychom měli nanášet již při aplikaci a poté jej udržovat neustále vlhký. To ale může způsobit další problémy. Neustále vlhký mulč může zabránit přístupu vzduchu a způsobit tak například plísňová onemocnění. Pokud necháte mulč vyschnout, vítr jej může odnést.
Větrná bariéra
Chcete-li použít klasický mulč bez sítě, máte ještě jednu možnost: vytvořit větrnou bariéru. Díky ní se vítr k mulčovanému místu nedostane nebo bude zpomalen natolik, že mulč neodnese. Obvykle se taková bariéra připravuje ze stromů či keřů. Tyto navíc mohou chránit půdu před erozí nebo poskytnout místo pro zvířata. Navíc mohou být také krásné i užitečné v tom, že zvýší úrodnost půdy.
Obruby
Kolem mulčované plochy vykopejte okraje (obruby). Do nich pak můžete umístit kameny, plasty nebo jakýkoli kov.
Mulčovací lepidlo
Lepit jeden kousek mulče po druhém by asi nebylo příliš chytré, viďte? Existuje ale speciální lepidlo na udržení mulče, které jej ochrání před větrem. Jeho aplikace je snadná, nanáší se na spodní stranu mulče. U nás ale zatím dostupné není.
Zdroj: https://flourishingplants.com/how-to-prevent-mulch-from-blowing-away/
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!