Tipy, jak správně kompostovat chléb (a proč to dělat)

Chléb

Kompostování chleba je tak trochu kontroverzním tématem. Někteří to nedoporučují, jiní ano. Pravdou je, že chléb lze přidat do kompostu, je ale důležité nedávat jej v příliš velkém množství. Pokud jste běžnou domácností, ve které nestihnete spotřebovat chléb tak jednou až dvakrát za týden, jeho zbytky můžete přidat do kompostu. Neměla by ale vzniknout jednosložková vrstva pečiva, protože ta by mohla začít plesnivět či kvasit.

Chléb v kompostu

Výhodou chleba je to, že se poměrně rychle rozkládá (pro co nejrychlejší rozložení je dobré chléb nalámat na menší kousky). Přemýšlet o něm můžeme jako o zdroji dusíku v kompostové hromadě. Na druhou stranu použití starého chleba, pro který už nemáte jiné využití, do kompostu nám může pomoci neplýtvat potravinami. Chléb (na rozdíl od mléčných výrobků) nenaruší rovnováhu kompostu a nezpomalí proces kompostování.

Starý chléb

Foto: Pixabay

Proč nekompostovat chléb

Mezi důvody, proč bychom naopak neměli dávat chléb do kompostu, patří to, že přitahuje škůdce, jako jsou hlodavci a plazi. I tato problematika se ale dá jednoduše vyřešit, a to tak, že kompost máme v uzavřené nádobě s víkem. Sem se žádní škůdci nedostanou. Také je dobré, pokud všechny kousky chleba přikryjete jinou hmotou v kompostu. I to by mělo škůdce odradit.

Jak kompostovat chléb

V první řadě je dobré chléb nalámat na menší kousky, než jej přidáte do kompostu. Urychlíte tím jeho rozklad a případní škůdci tak budou mít méně času na to, aby si všimli, že v kompostu je něco dobrého pro ně. Chléb je dobré zakopat doprostřed kompostu, protože právě zde je nejvíce tepla – a to také urychluje rozklad. Nenechávejte chléb trčet ven, přikryjte jej vrstvou s vysokým obsahem uhlíku, jako jsou piliny nebo suché listy (uhlík a dusík – kterým je chléb – by pro rychlejší rozklad měli být v přibližně stejném množství).

Zatuchlý nebo plesnivý chléb

Co když už váš chléb stihnul zplesnivět? Je možné jej zkompostovat? Pravdou je, že plesnivý chléb je do kompostu ještě lepší! To totiž znamená, že proces rozkladu již započal. Vzhledem k tomu, že chléb má vyšší obsah dusíku, řadíme jej mezi zelené materiály, které mají tvořit asi jen jednu třetinu kompostu.

Kompostování dalších materiálů

V kuchyni mohou vznikat další zbytky jídla, které bychom mohli přidat do kompostu, a které jsou podobné chlebu. Tak například těstoviny, které jste nestihli sníst, můžete přidat do kompostu – neměly by ale být potřísněny omáčkou, která by mohla narušit rovnováhu kompostu. Také těstoviny od oleje mohou být problém, protože olej zpomaluje proces rozkladu. Sladké pečivo a dorty či koláče můžeme do kompostu také přidat (při dodržení podmínek kompostování chleba). Jen je třeba počítat s tím, že cukr v nich by mohl přilákat velké množství škůdců, jako jsou například mravenci. Proto je důležité dodržovat pravidla co nejrychlejšího rozkladu tohoto materiálu.

Zdroj:

https://www.kompostuj.cz/index.php?id=162&backPID=162&tx_faq_faq=57

Can You Compost Bread? (Composting Bread made Simple)

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!