Tipy, jak podpořit kvetení toulcovky

Toulcovka

Toulcovka (Spathiphyllum) je známá také pod názvy lopatkovec nebo spatifylum. Tato rostlina se řadím mezi velmi atraktivní a přitom nenáročné rostliny, kterým se bude dařit i v tak náročných podmínkách, jaké panují například v koupelně. Přesto se někdy při pěstování vyskytne problém. Ten nejčastější spočívá v tom, že toulcovka má krásné zelené listy, ale neobjevují se žádné květy. Jak tento problém zdárně vyřešit?

Toulcovka pro lepší vzduch

Kromě toho, že potěší svým vzhledem, jsou tyto rostliny vhodné také ke zlepšení kvality ovzduší ve vašem interiéru. Dokážou si totiž poradit se škodlivinami, které se ve vzduchu nachází a absorbuje je. Poradí si například s takovými látkami, jako je formaldehyd, benzen, xylen a oxid uhelnatý. Díky tomu se vám bude lépe dýchat. Svůj původ nachází ve Střední a Jižní Americe, kde roste v trsech.

Kvetení křídlatky

Květy považujeme za velice nezvyklé a krásné. Období, kdy křídlatka může vykvést, je neomezené – může se rozhodnout nasadit květy klidně i v zimě v období topné sezóny. Někdy se ale květy nechtějí objevit. Příčinou bývají drobné chyby při pěstování, které vám rostlina ale dokáže odpustit. Stačí, když tytu chyby napravíte a zakrátko se opět budete radovat z bílých či nazelenalých květů toulcovky.

Spathiphyllum

Foto: Pixabay

Umístění toulcovky

Jednou z nejčastějších pěstitelských chyb je ta, že rostlinu postavíme do stínu či polostínu. V takových podmínkách rostlina umí přežít, rozhodně je ale pro svůj růst nepreferuje. Pokud vám tedy nekvete, zamyslete se nad tím, jestli neroste na příliš tmavém místě. Pokud si myslíte, že právě toto může být příčinou, postačí rostlinu přesunout na světlejší stanoviště. Dejte si ale pozor na přímé sluneční paprsky – rostlina má raději spíše rozptýlené světlo.

Vlhkost

Toulcovka patří mezi tropické rostliny a o nich je známo, že přímo milují vlhkost. Zejména období topné sezóny může být pro toulcovku velice náročným obdobím. Jenže někdy se květy neobjevují ani na jaře či v létě. Pak je třeba zvýšit vlhkost vzduchu v okolí rostliny. Toho můžete dosáhnout s pomocí několika nástrojů:

  • Pořiďte si zvlhčovač vzduchu.
  • Postavte rostlinu na misku s kamínky a vodou. Voda se nesmí dotýkat dna květináče s toulcovkou.
  • Postavte více rostlin do seskupení – lépe budou držet vlhkost.
  • Čas od času můžete použít vodu v rozprašovači v okolí rostliny nebo rovnou na listy. Okvětní listy ale nikdy nesmíme namočit!

Hnojení

Každá rostlina potřebuje v období kvetení více živin, proto je dobré jí je dopřát prostřednictvím hnojiv. Zvolte to, které je vhodné pro kvetoucí rostliny a postupujte podle návodu na obalu. V každém případě by hnojivo mělo obsahovat menší množství dusíku, který podporuje růst zelených částí rostliny (listů) na úkor kvetení.

Tvrdá voda

Všichni víme, že pro zálivku se nejlépe hodí dešťová voda. Pokud se ale rozhodneme používat tu z kohoutku, měli bychom se ujistit, že není příliš tvrdá. Ta totiž může způsobit, že toulcovka nepokvete. Pokud máte problém s tvrdou vodou, zkuste použít filtr, který si s tímto problémem dokonale poradí. Nebo do láhve s tvrdou vodou přidejte několik kapek citronové šťávy nebo lžičku kyseliny citronové.

Zdroj: https://porady.interia.pl/dom-i-ogrod/news-dlaczego-skrzydlokwiat-nie-kwitnie,nId,5496223

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!