Tinktury z kdoule: zde je návod, jak s tímto neobvyklým ovocem naložit

Kdoule

Kdoule se používají již velice dlouho, i když pravdou bohužel je, že jsme na ně v poslední době trochu pozapomněli. Nicméně podmínky pro jejich pěstování jsou vhodné také v České republice. Ačkoli se kdoule nedají jíst syrové, mohou být skvělým doplňkem různých ovocných marmelád: obsahují velkém množství pektinu, který je zodpovědný za tuhnutí marmelád a džemu, takže jím můžete nahradit želírovací cukry a další přípravky, které mají napomoci tuhnutí marmelád z ovoce, které pektinu obsahuje příliš málo.

Kdoule jako léčivá rostlina

Ale kdoule jsou také považovány za léčivé rostliny. využívali se již ve starověkém Řecku, například jako zdroj energie na cestách. Obsahují velké množství vitamínu i stopových prvků. Zajímavý je zejména velký obsah železa v tomto ovoci. Kdoule se vyznačují také antivirovými a antioxidačními vlastnostmi. Proto se z tohoto ovoce připravují také tinktury, které se používají na podporu imunitních funkcí, ke zvýšení odolnosti těla vůči patogenním organismům a ke zlepšení pohody.

Kdoule květ

Foto: Pixabay

Výběr produktů

Pokud chcete z kdoule cokoli vyrábět, mělo by ovoce být dostatečně zralé a bez známek hniloby či plísně. Níže uvedený recept využívá cukr, nicméně můžete použít také med, přičemž množství medu je o jednu třetinu nižší, ne množství cukru. Tak například 450 g cukru odpovídá 300 g medu. Jako vhodný alkohol se používá silný alkohol, jako je vodka, slivovice nebo líh. Proces výroby je zdlouhavý, může trvat i půl roku. To je potřeba vědět již před začátkem.

Tinktura z kdoule

Připravte si asi 1 kg zralých kdoulí, které důkladně omyjte a nakrájejte na čtvrtiny. Vyjměte semena a dužinu nakrájejte nebo nastrouhejte. Dejte do třílitrové nádoby a zalijte zvoleným alkoholem (min. 42 %) o objemu 1 l. Ovoce by mělo být zcela ponořené. Uzavřete a uložte na chladné a tmavé místo (například do sklepa nebo do lednice) po dobu 20 až 25 dní. Poté přidejte 300 g cukru (nebo 200 g medu), pořádně promíchejte a opět nechte na tmavém a chladném místě, tentokráte na 7 až 10 dní. Poté nápoj sceďte přes jemné plátýnko (vymačkejte co nejvíce tekutiny) a můžete začít používat.

Zdroj: https://twojogrodek.pl/Nalewka-z-pigwy-na-spirytusie-lub-z-miodem-przepis-i-przygotowanie

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!