Tinktura z kerblíku zraje poměrně dlouho, má však velmi univerzální využití
Kerblík třebule alias Anthriscus cerefolium roste na našich zahrádkách jen málo. A to je škoda, protože tahle bylinka, používaná našimi předky už od středověku, může nabídnou spoustu chuti i léčebných účinků.
Mladé lístky se používají zejména v rafinované francouzské kuchyni. Pokud jste si oblíbili bylinkovou směs fines herbes, pak byste měli vědět, že kerblík třebule tvoří jednu z jejích významných součástí.
S čím vším vám může kerblík pomoci?
Máte problémy s trávením a plynatostí? Trpíte nejrůznějšími záněty v těle, potýkáte se často s onemocněním horních dýchacích cest nebo se neustále perete s otoky a hemoroidy? S tím vším si podle lidové medicíny umí kerblík poradit.
Vyrobte si tinkturu, kterou budete pomoci užívat každý den. Kerblík třebule totiž patří k bylinkám, u nichž nejsou prozatím známy žádné vedlejší negativní účinky, je dokonce doporučen i kojícím ženám jako prostředek pro stimulaci tvorby mateřského mléka.
A jak je to tedy s tou tinkturou? Vezměte velkou hrst kerblíku třebule a dobře ji omyjte a osušte. Následně ji podrťte , nasypte do zavařovací sklenice a zalijte 500 ml kvalitního alkoholu. Může jít o vodku nebo třeba slivovici. Dobře protřepte a nechte tři týdny uležet v temnu a chladu. Po této době sceďte, tinkturu rozlijte do menších lahví a nechte ještě zrát. A jak dlouho? Celých šest měsíců. Teprve poté je připravena k použití.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Užívejte 15-25 kapek třikrát denně nebo před jídlem. Podle toho, jakými potížemi trpíte.
Obklad z kerblíku pomáhá na otoky, hemoroidy i ekzémy
Jednu lžíci sušených listů kerblíku přelijte šálkem horké vody. Nechte 10 minut vylouhovat, přeceďte a do vzniklé tekutiny namočte vhodnou textilii. Přilože na postižené místo a nechte 30 minut působit. Opakujte 2-3x denně.
Kerblíkové mléko pro lepší trávení
Máte potíže s plynatostí? Cítíte se po jídle těžce nebo se dokonce potýkáte se škytavkou? Připravte si kerblíkové mléko. Stejné množství bylinky jako v předchozím receptu pět minut povařte v mléce. Aby vám neuteklo z hrnce, pomažte jeho stěny máslem, které pomůže i s následným vstřebáváním účinných látek. Přeceďte a vypijte co nejteplejší. Kerblíkové mléko s hodí jako jednorázová pomoc, kdykoli je to třeba.
Známá i neznámá historie kerblíku
Tato bylinka původně pochází pravděpodobně z území Uzbekistánu nebo Kyrgyzstánu. Odtud se však velmi brzy rozšířila do Evropy. Tady si ji oblíbili staří Římané, kteří kerblík během svých dobyvatelských výprav rozšířili opravdu všude – dokonce i na britské ostrovy. Dnes ho kromě francouzské kuchyně často najdeme také v té italské nebo německé. Hodí se k masům, do zeleninových směsí nebo třeba tvarohových pomazánek.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)