Tibetská houba a výroba kefíru z ní
Tibetská houba je víc a víc populární. Co to je a jak z ní vytvořit vodní kefír? Mimochodem, považuje se za superpotravinu, či elixír mládí. Hotový bude za pár minut. Podle vzhledu vám může houbu připomínat, ovšem houba to není. Určitě se nejedná o takovou houbu, kterou můžete najít v lese. Je to kultura bakterií a kvasinek, díky nimž můžeme vytvořit fermentovaný nápoj, jenž se nazývá vodní kefír. Chutí může připomínat jemně perlivou vodu.
Kvasný proces
Je pravdou, že se běžně nedá sehnat v obchodních řetězcích. Určitě se ale dá sehnat na internetu. Pokud si houbu pořídíte, naložte jí do mléka. A tím se spustí kvasný proces. Pokud nechcete použít mléko, můžete houbu naložit do vody. Kde přidáte trošku sušeného ovoce, což bude zdroj cukru pro živé mikroorganismy. V pokojové teplotě by měl nápoj vzniknout během 24 hodin.
Jak vyrobit kefír z tibetské houby?
Množství kefíru bude pět set mililitrů. Příprava vám zabere deset minut.
Budete potřebovat
- 1–2 lžíce tibetské houby,
- 0,5 litru čerstvého plnotučného mléka (kravského či kozího) nebo vody,
- trochu oblíbeného sušeného ovoce.
Domácí kefír: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org
Jak z tibetské houby vytvořit kefír?
Krok číslo jedna je, že tibetskou houbu zalijete polotučným či plnotučným mlékem. Jestliže budete vyrábět kefír z vody, tak zaručeně použijte vychladlou a převařenou. A přidejte trochu sušeného ovoce, které můžete dát i do mléka.
Krok číslo dvě, sklenici překryjte gázou, která musí být prodyšná. Určitě by měl celý proces probíhat při pokojové teplotě. Po uplynutí dvaceti čtyř hodin kefír zamíchejte plastovou či dřevěnou lžičkou.
Krok číslo tři, kefír, který je hotový, poznáte tak, že když potřepete sklenicí. Pak se objeví na stěnách kefírový povlak. Dále je potřeba kefír scedit přes plastový cedník, či přes hadřík. Houba se nesmí setkat s kovem.
Krok číslo čtyři, houbu vyjměte z cedníku, dále propláchněte a opět přikryjte gázou. Tenhle proces můžete znovu opakovat. Nápoj uchovávejte v lednici.
Tip na konec?
Můžete pít kefír samotný, nebo je využívat při vaření. A dá se použít i pro kosmické účely, může to pomoct ke zmírnění ekzému a dalších.
Tibetská houba: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.