Terakotové květináče: s trochou péče vám vydrží navždy

Terakotové květináče

Terakotové květináče byly na čas nahrazeny těmi plastovými. Jak se ale zdá, nyní se jejich obliba opět zvyšuje. Takové květináče vám totiž mohou sloužit celá léta, když víte, jak se o ně postarat. Oproti plastovým má terakotový květináč jednu nevýhodu: je náchylný k usazování nečistot, které se do květináče mohou dostat z vody, půdy nebo hnojiva. Tyto nečistoty mohou být po čase pro rostliny nebezpečné. Proto je důležité terakotové květináče jednou za rok pořádně vyčistit.

Terakotové květináče vyžadují čištění

Pravidelné čištění nejenom odstraňuje nánosy nebezpečných látek, ale pomáhá zachovat barvu květináče. Pokud takový květináč po sezóně ukládáte, na jaře (nebo až jej zas budete chtít použít) jej budete muset znovu dezinfikovat. Pokud na svém květináči nepozorujete žádné nánosy, stačí jej omýt ve vodě s prostředkem na mytí nádobí (jako bychom umývali hrnce či jiné nádobí).

  • Co tvoří nečistoty na vašem květináči? Může jít o usazeniny z tvrdé vody, hnojiva, ale také rostoucí plísně či zelené řasy. Tyto usazeniny mohou rostliny připravovat o důležité živiny. Je-li nános zelený nebo bílý, je třeba květináč po umytí též desinfikovat.
Terakotové květináče
Foto: Unsplash

Čištění květináčů krok za krokem

V první řadě je třeba květináč vyprázdnit. Dostaňte z něj co nejvíce zeminy a rostlinných zbytků. Pomoci vám mohou kartáče. Teprve poté napusťte umývadlo vodou a přidejte prostředek na mytí nádobí. Zde pak omyjte hrnce – použijte k tomu houbičku na nádobí nebo kartáč. Poté omyjte pod tekoucí vodou. Zkontrolujte, zda na květináči nejsou stopy od řas (zelené skvrny) nebo soli (bílé stopy). Pokud je vidíte i po vyčištění, pusťte se do dezinfekce:

  1. Připravte roztok z vody a bílého octa v poměru 1:1.
  2. Do tohoto roztoku namočte květináč po dobu 30 minut.
  3. Vyjměte hrnce z roztoku a nechte uschnout na slunci. Pak máte dvě možnosti:
    • Nechte květináč vlhký a naplňte jej zeminou.
    • Vysušte květináč a uskladněte jej přes zimu. Na jaře musíte opět desinfikovat.

Květináče rustikálního nebo čistého vzhledu

Terakotové květináče mají tu výhodu, že si jejich vzhled můžete přizpůsobit svým potřebám.

  • Pro čistý vzhled potřete čistý květináč olivovým olejem.
  • Pro dosažení rustikálního vzhledu můžete využít usazené minerální látky na květináči. Tyto usazeniny vzniknou, když budete rostlinu v květináči zalévat kohoutkovou vodu (popřípadě tuto patinu na květináči vytvoříte tak, že jej budete zalévat naplněný zeminou bez rostlinu a teprve poté do něj květinu nasadíte).

Levné vs. drahé terakotové květináče

Levná terakota velmi snadno praskne a rozbije se (zejména při náhlým změnám teplot). Ta kvalitní si s těmito podmínkami poradí, a to i desítky let. Za jeden z nejkvalitnějších dodavatelů je považována Itálie. Rozdíl ale můžete poznat i sami: otočte květináč dnem vzhůru a prstem ucpěte otvor na dně nádoby. Poté na něj „zazvoňte“ kovovým šroubovákem nebo kuchyňským náčiním. Kvalitní terakota nádherně zvoní, zatímco ta levná vydá jen tupé žuchnutí.

Zdroje info:

https://www.bhg.com/how-to-clean-terra-cotta-pots-7498661

https://livingcolorgardencenter.net/gardening/the-dos-and-donts-of-terracotta-plant-pots/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/hlinene-kvetinace-20301005.html

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!