Teplá léta jsou ideální pro pěstování melounů: Jak předejít žloutnutí listů a praskání plodů

meloun

Teplá léta u nás jsou čím dál lákající k pěstování vodního melounu. Není nad vlastní meloun. Jak na jeho pěstování? Jaké podmínky jsou zásadní? A jak předejít nejčastějším chybám?

Meloun je v létě skvělým osvěžením. Stejně tak si můžete kousky melounu dát do vody a získáte chutný letní nápoj. Abyste se však mohli radovat z vlastní úrody, je třeba zajistit rostlině vhodné místo a živiny. Poradíme, jak na úspěšné pěstování i vyvarování se častých chyb.

Rostlina mající vysoké nároky na teplo

Meloun je teplomilná rostlina, která má vysoké nároky na teplo. Zároveň je meloun citlivý na kolísání teplot i vláhy. Základem je výběr vhodného stanoviště. Zvolte místo v závětří, kam svítí slunce po celý den. Nikdy nevolte záhon zastíněný stromy. Vodní meloun potřebuje ke zdárnému růstu dobře propustnou půdu bohatou na živiny a humus. Základem je kompost či uzrálý chlévský hnůj. Ideální je lehčí hlinitopísčitá až hlinitá půda. Zcela nevhodná je těžká, studená či zamokřená půda. Meloun je možné pěstovat jako tykve přímo na kompostu. Nikdy nepěstujte meloun na záhonu, kde jste měli v loňském roce dýně, cukety, patisony. Jde o to, aby se zamezil výskyt škůdců a chorob.

Výhodné mulčování půdy

Jak už jsme zmínili výše, jedná se o teplomilnou plodinu. Je proto vhodné mulčování půdy černou netkanou textilií či černou polyetylénovou fólií, neboť prohřívají půdu, jakožto podporují rychlejší růst a šetří vláhu, brání zaplevelení. Pakliže nebudete používat textilii, tak je třeba půdu okolo rostliny pravidelně kypřit a zbavovat plevele.

vodní meloun

Foto: Pixabay

Problém aneb žloutnutí listů

Pakliže pěstujete meloun na přemokřené půdě, kořeny nemohou dýchat, to se projeví právě žloutnutím listů. Přemokřená půda vadí a zpravidla zastavuje růst rostliny. Prevencí je pěstování na lehčí a dobře propustné půdě.

Eliminace praskání plodů

Dalším problémem bývá praskání plodů, což je v důsledku nepravidelného přísunu vody. V době zrání plodů by měla mít rostlina stálý přísun vody. V případě velkého sucha je nutné zalévat často, aby po prvním dešti plody nepopraskaly.  

Zdroj: living.iprima.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay