Talovín je prvním poslem jara: Jak na pěstování žlutého krasavce a na co si dát pozor
Přestože bledule a sněženky jsou považovány za první posly jara, tak na žlutou rostlinu talovín zimní se mnohdy zapomíná. A přitom kvete ještě dříve. Jak talovín pěstovat? Na co si však dát bedlivý pozor?
Žlutý koberec drobných kvítků zkrášlí zahradu na začátku jara. První květy si dokáží prorazit cestu ještě ve zbytcích sněhové pokrývky. U nás se pěstuje především druh talovínu zimního, který je znám i pod názvem zlaťák předjarní.
Talovín zimní a jeho doba kvetení
Hlíznatá rostlina patří mezi trvalky kvetoucí zpravidla od únoru do března. Na začátku února vzroste stvol hlízy, na němž se objeví zavřený žlutý kvítek, kterému vůbec nevadí, že v noci zmrzne na kus ledu. Lehce vonný kvítek se otevře, jakmile se do něj opře slunce. Až na konci května, kdy splní svou jarní misi v podobě vytvoření plodů se semeny, se zatáhne do země, kde v klidu počká na další jaro.
Rostlina dorůstá do výšky 5 až 15 cm. Po odkvetení květů, které se skládají ze 6 okvětních voskově žlutých lístků, se objeví zelené lístky pod květem, jenž působí rovněž dekorativně. Rostlina je velmi odolná vůči mrazu, jak už vyplývá ze samotného názvu talovín zimní, tak i co se týče pěstování.
Jak na pěstování a kdy sázet
Talovín má rád humózní vlhkou půdu. Co se týče stanoviště, tak rostlině vyhovuje polostín. Ideální je umístění pod listnaté stromy, kterými na jaře prostupuje sluneční svit a na podzim přikryje spadané listí. Co udělat, aby vaši zahradu v příštím roce oživil talovín v podobě žlutého koberce? Hlízy talovínu se sází na podzim, tj. od září do listopadu, a to do hloubky 5 až 8 cm a cca 15 cm vzdálené od sebe. Před výsadbou je třeba rostliny namočit na 24 hodin do vody.
Rostlinu je možné přihnojovat dřevěným popelem, který dodá prospěšné látky, vitamíny i vápník. Na zimu prospěje zazimování. Stačí přikrýt chvojím či slabou vrstvou kompostu. Talovín se množí semeny. A tak se často stává, že se talovín bez vašeho vědomí rozroste. Kvítka ze semenáčků však spatříte zhruba až za 4 roky.
Foto: Pixabay
Rostlina je jedovatá
Talovín je jedovatý. Před jeho nechtěnou konzumací je třeba chránit zvířata. Nejvíce jedu je obsaženo v hlízách, nicméně pozor dejte i na květy. Otrava talovínem se projevuje průjmem, zvracením, poruchami tepu či dušností.
Zdroj: prima-receptar.cz, dumazahrada.cz
Náhledové foto: Pixabay