Tajemství zvláštní máty z asijského bistra
Milovníky asijské kuchyni nejspíš tahle bylinka s mátovou chutí a skořicovou vůní už nejednou příjemně překvapila. Leckdy roste i v truhlících přímo u výdejního pultu a pokud obsluhu požádáte, ráda vám jednu nebo dvě snítky dá domů k zakořenění.
A to se obvykle povede. Tahle „máta“ roste… Nu opravdu jako máta. Rychle pouští kořeny a daří se jí prakticky kdekoliv, kde ji zasadíte. A mimochodem – není to máta, ale jednoletá léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých perila křovitá (Perilla frutescens).
Nejenom aromatické listy, ale i chutný olej
I když je perila u nás nejvíce ceněna čerstvá, v její domovské Asii (pochází nejspíš odněkud z jihovýchodu nebo z indických pohoří) se mnohem více využívá olej, lisovaný z jejích semen. Ten nachází hojné uplatnění zejména v kuchyni. Nesmí se však po delší dobu vystavovat vysokým teplotám. Vyniká vysokým obsahem prospěšných omega-3 mastných kyselin, stejně jako kyselinou rozmarýnovou, jež je známá svými dezinfekčními účinky. Ale pomáhá nejenom v salátech.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Olej samotný je skvělý i na ošetření pokožky. Postará se o tu suchou a šupinatou a uzamkne v ní všechnu potřebnou vlhkost. Působí také antibakteriálně a pomáhá tak v boji proti akné nebo obtížně zvládnutelným hnisavým kožním lézím.
Perilu si vypěstujete i doma
Pokud nemáte štěstí na asijské bistro, pak docela určitě na internetu narazíte i na perilová semínka. Nepotřebují nic zvláštního, jen vlhčí půdu a polostín. Místo chraňte proti větru. Perilu křovitou lze pěstovat v truhlíku i volně na záhonku.
Obvykle bývá uváděna jako jednoletka, ovšem s dobrou zimní přikrývkou překoná i mírnější mrazy. A její květy, objevující se na konci léta, přilákají na vaši zahradu množství motýlů.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)