Tajemství léčivé bylinky anděliky lékařské. Rostlinku si můžete vypěstovat i sami
Andělika lékařská, přezdívaná také názvy svatodušní nebo andělský kořen, má dlouhou historii v léčitelství a bylinné medicíně. Ve středověku například používali tuto bylinku k odstranění jedů z těla. Ve volné přírodě v Česku patří mezi ohrožené druhy, ale můžete ji najít u lesních potoků nebo na loukách v Krkonoších. Poznáte ji díky velkým listům, bílým květům a vysokému vzrůstu, zvládne se vyšplhat totiž až do dvoumetrové výšky. Dokáže si poradit například s revmatem, stresem i nadýmáním.
Pěstování anděliky zvládnete i na své zahrádce
Semínka anděliky lékařské jsou k dostání téměř na každém bylinářském e-shopu, případně v hobby marketu. V první fázi je stačí brzy z jara nebo na podzim pouze rozhodit po záhonu, pak už jenom netrpělivě čekat. Semínka kvetou v červenci a nejlépe se jim daří v teplých, hlubokých a vlhkých půdách. Na finální výsledek budete trpělivosti potřebovat více, první rok totiž tvoří pouze přízemní růžici listů, kvete pak ve druhém až čtvrtém roce. Pro léčivé účely je doporučeno sbírat kořeny a plody od srpna do října, pro přípravu v kuchyni se využívají mladé listy a stonky.
Hodně problémů, jedno řešení
Andělika lékařská je oblíbená především díky svým léčivým vlastnostem. Obsahuje mnoho bioaktivních látek, včetně esenciálních olejů, kumarinů a flavonoidů, které mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Tradičně se používá k léčbě trávicích problémů, úzkosti, nachlazení a dalším onemocněním. Připravit si můžete například čaj, ten je dobrý zejména na zažívací potíže a nachlazení. Stačí zalít sušené kořeny a semínka horkou vodou a nechat vylouhovat. Pokud nepatříte mezi domácí kutily a nechce se vám bylinka sušit a připravovat, můžete ji celkem snadno nahradit skrze bylinné směsi. Jednou z nich jsou například Švédské kapky od Dr. Theisse, které kromě dalších 13 bylinek obsahují právě i anděliku lékařskou. Stačí tyto „pomocníky“ nakapat do vašeho běžného čaje.
Andělika lékařská: Foto Pixabay
Aromaterapie a uvolňující horká koupel
Esenciální olej z anděliky se používá také v aromaterapii. Jeho vůně má povzbuzující účinky a pomáhá uvolňovat stres a úzkost. Tento olej lze použít v difuzérech nebo v koupelích. Má příznivý vliv na naši nervovou soustavu, celkově zklidňuje a navozuje pozitivní náladu. Teplé koupele s andělikou působí také na revmatické obtíže, ženám ulehčí od menstruačních bolestí a pomáhá i při únavě a oslabení organismu. Při takové prevenci nemusíte anděliku užívat vnitřně, možností jsou zmíněné koupele, zábaly nebo mastičky.
Využití v kuchyni
Andělská bylinka je mimo jiné oblíbeným kořením a doplňkem v kuchyni. Její aromatické kořeny a zralá semínka se používají jako součást různých pokrmů. Výrazná hořká chuť a kořenitá vůně dodá to pravé ořechové například polévkám nebo salátům. Doporučené dávkování je maximálně polovina kávové lžičky. Zajímavou kombinací je i víno z anděliky, které se vyrábí louhováním kořene ve víně po dobu minimálně dvou týdnů.
Zdroje info: Dr. Theiss, BiOOO, bylinna-zahrada.cz, https://www.researchgate.net/publication/324010870_Angelica_archangelica_L-A_Phytochemical_and_Pharmacological_Review
Andělika lékařská: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.