Tahle protěž potěší léčivými účinky – a v naší přírodě ji najdete zcela volně
Také znáte jenom protěž alpskou (Leontopodium alpinum), která dokáže rozzářit naše skalky a alpínské kouty zahrady? Pak vás možná překvapí, že má i jednu blízkou příbuznou, jež se pyšní léčivými účinky a na našem území roste skoro jako plevel.
Je to protěž bažinná (Gnaphalium uliginosum syn. Filaginella uliginosa), známá také jako protěženka bažinná (jde o název přejatý ze slovenštiny). Kde ji najdete a co léčí?
Spektrum léčivých účinků je obdivuhodně
Tato nenápadná bylinka vám pomůže například s nejrůznějšími záněty, působí svíravě, zrychluje hojení, léčí vředy v trávicím traktu, zpomaluje srdeční pulz, pomáhá při průjmu, příznivě působí na hemoroidy, skvěle pomáhá proti pocení rukou a nohou a pokud věříte homeopatii, pak vám bude nejspíše doporučena na ischias.
Foto: Rasbak / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moerasdroogbloem_plant_Gnaphalium_uliginosum.jpg
Z účinných látek je třeba jmenovat zejména flavonoidy a fytosteroly, dále pak účinné alkaloidy, taniny, éterické oleje a (4%), pryskyřice. A nesmíme zapomenout ani na vitamíny B1, K a kyselinu askorbovou.
Uplatní se vnitřně i zevně
Z protěže bažinné (Gnaphalium uliginosum) lze připravit jak účinné odvary a infuze určené k vnitřnímu užití, tak i skvělé sedací koupele či obklady, jež pomohou s hojením nepříjemných ran, vředů, popálenin apod.
Pro vnitřní užití vás potěší příjemně nasládlou chutí a vůní. A v sušeném stavu si uchovává svou účinnost až tři roky, klidně si ji tedy můžete natrhat do zásoby.
Náhledové foto: Rasbak / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Moerasdroogbloem_plant_Gnaphalium_uliginosum_uitgebloeid.jpg
Zdroj: pol.kibrisdoktor.com/3935664-swamp-lobster-medicinal-properties-use-contraindications-and-recipes
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)