Tablety, obojek, nebo spot? Sezónu klíšťat u psů určitě nepodceňujte

Pes

Jaro je v plném proudu, léto se blíží a s ním pochopitelně nejen příjemné věci. Připravit bychom se měli například na klíšťata. Zapomenout ale nemůžeme ani na čtyřnohé mazlíčky, u nichž je riziko, že si přinesou nějaké to klíště, poněkud vyšší. Hustá srst funguje na klíšťata doslova jako magnet. My jako majitelé domácích zvířat musíme jednat. Vyřešit ochranu před klíšťaty lze různými způsoby. Zaměříme se na ně mnohem podrobněji.

Na očkování můžeme s klidem zapomenout

V každém případě. Žádné očkování totiž pro zvířata neexistuje. Tedy s výjimkou lymské boreliózy. Jinak je ale třeba jmenovat ještě další onemocnění, která reálně hrozí, jedná se především o:

  • klíšťovou encefalitidu,
  • babesiózu,
  • erlichiózu,
  • anaplazmózu,
  • riketsiózu
  • a tularémii.

Ostatně od věci není ani vyjádření MVDr. Michaely Riedlové. Ta konkrétně říká: “Zajímavostí je, že klíště za život vystřídá minimálně tři hostitele a až pak se stane přenašečem chorob? Očkování proti klíšťatům neexistuje. Máme pouze vakcíny proti některým chorobám, které klíšťata přenášejí. Psy můžeme chránit očkováním proti lymské borelióze. Vzhledem k počtu nemocí, které klíště může přenést, je ale důležité chránit proti klíšťatům i očkované zvíře.“

Ochrana psa přírodní cestou je složitá

Jestliže patříte mezi vyznavače ryze přírodní ochrany zvířete před klíšťaty, můžete si vytvořit jakýsi přírodní repelent. Povaříte 5 větších citrónů, grapefruitů nebo pomerančů v jednom litru vody na nízkém plameni. Po vychladnutí tekutinu nastříkáte na zvířecí srst. Jinak je také dobrý doplněk stravy ve formě peletek, který by měl klíšťata odpudit. Nevýhodou obou prostředků je neustále opakující se cyklus nanášení, respektive používání. Zkrátka neochrání delší dobu.

KlíštěKlíště foto: Pixabay

Obojek proti klíšťatům a jeho přednosti

Obojky s repelentním účinkem se řadí mezi efektivní řešení. Jednotlivé druhy se ale většinou liší účinností.Mnohé dokážou z pohledu ochrany pokrýt bez problémů i celou sezonu. Dbejte na to, aby byl obojek ve velmi těsném kontaktu s kůží zvířete. V opačném případě ztratí svou účinnost, což si pochopitelně nepřejeme. Pod optimálně utažený obojek by se měly vejít jen dva prsty. Volte obojek voděodolný.

Ochrana pomocí tablet

Vnější antiparazitika mají vynikající účinky. „Tabletu volí nejčastěji ti majitelé, kteří nechtějí třeba z důvodu soužití psa s dětmi na zvíře nic nanášet. Vyloženě vhodná je u velkých a hodně chlupatých plemen. V jejich srsti se jinou cestou aplikovaná účinná látka šíří pomaleji. Vysloveně zřídka se po podání tablety setkáváme se zvracením, průjmem nebo nechutenstvím. Všechny tablety jsou vyráběné ve formě ochuceného pamlsku a jsou účinné po dobu jednoho až třech měsíců,“ dodává MVDr. Michaela Riedlová

PesPes s obojkem proti klíšťatům: Foto Radek Štěpán 

Preparáty spot on

Jakási poslední a ze zmiňovaných nejméně oblíbená alternativa. Pozor je také třeba dát na konkrétní spot on. Rozhodně se vyvarujte toho, abyste aplikovali spí spot on kočce. Mohl by jí kvůli permetrinu a jiným látkám nepříjemně uškodit. Spot on většinou účinkuje jen po dobu 4 týdnů. Poté je třeba zvíře okoupat a volit nový nebo jiné řešení.

Zdroje info: yoggies.cz, abecedazahrada.dama.cz, novinky.cz

Pes s obojkem proti klíšťatům: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.