Sypavka: houbová choroba borovice. S léčbou začněte ihned
Sypavka je onemocnění, které máme spjaté zejména s borovicemi. Je pravdou, že nejčastěji napadá borovici lesní (Pinus silvestris) a borovici černou (Pinus nigra), napadnout může ale také jedle (Abies), smrk (Picea abies) a další druhy jehličnanů. Typická je spíše pro mladší stromy a projevuje se masivním opadem jehličí. Zejména u borovice to může být obtížné rozeznat, protože ta na podzim shazuje jehličí. Pokud se ale podíváte na jehličky, můžete na nich pozorovat tmavé skvrny, které časem přecházejí v pruhy.
Jarní a podzimní sypavka
Onemocnění se může vyskytovat jak na jaře, kdy je teplo a vlhko, tak na podzim. Rozvoji choroby napomáhá, když je deštivé léto a mírná zima. Vzhledem k tomu, že patogeny nemají rády vysoké ani příliš nízké teploty, tak se v létě ani v zimě choroba obvykle nevyskytuje. Mohou ale přezimovat v napadeném jehličí a na jaře se znovu aktivovat.
- Jarní sypavka napadá obvykle mladé borovice do pěti let. První příznaky napadení je možné pozorovat v září, na jaře pak dojde k masivnímu opadu jehličí. Jednoleté jehličnany se pod vlivem choroby deformují. Původcem je houba Lophodermium seditiosum. Je-li napaden strom starší 5 let, původcem je pravděpodobně Lophodermium pinastri.
- Podzimní sypavka – známky infekce jsou patrné pouze na loňských, nikoli letošních výhonech. Jehličí hnědne a na podzim hromadně opadává. Původcem jsou houby Scietphoma pythiophila (u borovic) či Cyclaneusma minus (zejména u smrků).
Foto: Pixabay
Boj se sypavkou je obtížný
K dispozici jsou samozřejmě chemické postřiky, které se dají použít. Než k nim přistoupíte, zaměřte se na omezení výskytu infekce. To spočívá zejména v systematickém odstraňování a pálení spadaného jehličí (nepatří do kompostu!). Jako prevence onemocnění je dobré mladé stromy zalévat kolem kmene do půdy, aniž bychom zasáhli jehličí. Vodu přitom dodáváme i v zimě. Základem je samozřejmě nezavléct si chorobu s novým exemplářem, proto si nový jehličnan dobře zkontrolujte ještě před výsadbou.
Prevence onemocnění
Pokud vysadíte rostliny ve velké hustotě, není to dobře. Mohou vznikat různá plísňová a houbová onemocnění, včetně sypavky. A ta se potom velice snadno šíří napříč různými stromy. I stromy, které jsou vysazeny v dobrých vzdálenostech, podrobujeme udržovacímu prořezávání, které je dobrou prevencí sypavky. Silné stromy jsou schopné odolávat chorobám a škůdcům mnohem lépe. Proto stromy pravidelně hnojte. Hnojiva by měla obsahovat draslík, fosfor a železo. Aplikujeme je koncem března nebo začátkem dubna okolo stromu.
Zdroje info:
https://fajnyogrod.pl/porady/osutka-sosny-i-innych-iglakow-przyczyny-objawy-i-zwalczanie-krok-po-kroku/
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zloutnuti-jehlicnanu-zpusobuje-sucho-a-take-nedostatek-dulezitych-zivin
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!